| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Dwa rodzaje działalności gospodarczej

Dwa rodzaje działalności gospodarczej

Wspólnie z kolegami z liceum mechanicznego prowadzę warsztat samochodowy w formie spółki cywilnej. Świadczymy usługi w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych. Jesteśmy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Od niedawna prowadzę też jednoosobową działalność handlową, która nie mogła być objęta tą samą metodą opodatkowania i wybrałem opodatkowanie podatkiem na zasadach ogólnych. Jak mam się w praktyce opodatkować?


Odpowiedź


Działalność prowadzona w formie spółki cywilnej podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% przychodu uzyskanego z tego tytułu. Działalność prowadzona samodzielnie, opodatkowana na zasadach ogólnych, polegająca na sprzedaży towarów, a także działalność prowadzona w spółce cywilnej, są odrębnymi rodzajami działalności gospodarczej. Kwalifikują się one co prawda do jednego źródła przychodu (pozarolnicza działalność gospodarcza), lecz są odrębnymi działalnościami gospodarczymi, z których każda może być opodatkowana w odrębny sposób. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie przewiduje, aby z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego wyłączeni zostali podatnicy, którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Dlatego też przychody osiągane z działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki cywilnej mogą być opodatkowane nadal w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (pod warunkiem, że prowadzona działalność nie wyklucza spółki z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym), a dochody osiągane z samodzielnej działalności gospodarczej na zasadach ogólnych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK