| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Dwa rodzaje działalności gospodarczej

Dwa rodzaje działalności gospodarczej

Wspólnie z kolegami z liceum mechanicznego prowadzę warsztat samochodowy w formie spółki cywilnej. Świadczymy usługi w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych. Jesteśmy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Od niedawna prowadzę też jednoosobową działalność handlową, która nie mogła być objęta tą samą metodą opodatkowania i wybrałem opodatkowanie podatkiem na zasadach ogólnych. Jak mam się w praktyce opodatkować?


Odpowiedź


Działalność prowadzona w formie spółki cywilnej podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% przychodu uzyskanego z tego tytułu. Działalność prowadzona samodzielnie, opodatkowana na zasadach ogólnych, polegająca na sprzedaży towarów, a także działalność prowadzona w spółce cywilnej, są odrębnymi rodzajami działalności gospodarczej. Kwalifikują się one co prawda do jednego źródła przychodu (pozarolnicza działalność gospodarcza), lecz są odrębnymi działalnościami gospodarczymi, z których każda może być opodatkowana w odrębny sposób. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie przewiduje, aby z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego wyłączeni zostali podatnicy, którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Dlatego też przychody osiągane z działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki cywilnej mogą być opodatkowane nadal w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (pod warunkiem, że prowadzona działalność nie wyklucza spółki z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym), a dochody osiągane z samodzielnej działalności gospodarczej na zasadach ogólnych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK