| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Wycofanie z wyposażenia komputera

Wycofanie z wyposażenia komputera

Prowadzę jednoosobową firmę i rozliczam się na podstawie kpir. W 2004 r. kupiłem komputer jako sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności. Wartość zakupu została zaliczona do kosztów w kwocie brutto, ponieważ w tamtym okresie nie byłem zarejestrowany jako podatnik VAT. Komputer wpisałem do ewidencji wyposażenia. Planuję zakupienie nowego komputera. Jakie są możliwości wykreślenia „starego” komputera z ewidencji wyposażenia firmy i jakie są tego skutki podatkowe?


Wykreślenia starego komputera z ewidencji wyposażenia może Pan dokonać w każdym momencie. Na tę okoliczność należy spisać oświadczenie o przekazaniu komputera na cele osobiste lub protokół likwidacyjny, w zależności od przyczyny jego wycofania z wyposażenia firmy. Informacje te należy odnotować w ewidencji wyposażenia. Skutki podatkowe zależą od tego, jaka będzie przyczyna wycofania komputera z firmy. W opisanym stanie faktycznym Czytelnik planuje kupić nowy komputer, który ma zastąpić stary. A zatem, w tym przypadku należy rozważyć, czy podatnik wycofując komputer przekazuje go na cele osobiste, czy też dokonuje jego fizycznej likwidacji. Przekazując komputer na cele osobiste, Czytelnik powinien spisać oświadczenie i odnotować fakt przekazania w ewidencji wyposażenia. Należy w nim ująć, że od konkretnego dnia komputer wpisany do ewidencji wyposażenia pod pozycją numer X Czytelnik przekazuje na potrzeby osobiste. Takie przekazanie nie rodzi skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych. Dzieje się tak dlatego, że komputer ten był wykorzystywany w celu uzyskania przychodów. Fakt jego wycofania z prowadzonej działalności gospodarczej, nawet na cele osobiste, nie zmienia tego faktu. Nie należy więc go wyłączać z kosztów.

 

17,91 złPodatki 2014 - Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2014


W przypadku sprzedaży tego komputera przed upływem 6 lat (licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został on jako składnik majątku wycofany z prowadzonej działalności gospodarczej), przychód z jego sprzedaży będzie zawsze stanowić przychód z działalności gospodarczej. Nawet, jeśli w momencie sprzedaży podatnik nie będzie już prowadził działalności, to i tak przychód ten będzie musiał potraktować jako przychód z tej działalności i jako taki wykazać go w zeznaniu rocznym. Nie spowoduje to, oczywiście, zapisów w księdze przychodów i rozchodów, ponieważ nie będzie ona już prowadzona. Przekazanie na potrzeby osobiste komputera w tym konkretnym przypadku nie będzie również rodziło żadnych konsekwencji w podatku od towarów i usług. Na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT za dostawę towarów należy bowiem uznać również przekazanie przez podatnika towarów (majątku) na cele osobiste podatnika, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie tych towarów.


Skoro podatnik zakupił komputer w momencie, gdy nie był zarejestrowany jako czynny podatnik VAT i w związku z tym nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (odliczenia VAT) przy zakupie komputera, to jego przekazanie na potrzeby osobiste nie będzie stanowiło dostawy towarów. Tym samym nie będzie rodziło konsekwencji w VAT. Gdy podatnik podejmie decyzję o likwidacji komputera, powinien na tę okoliczność sporządzić protokół likwidacyjny i sporządzić notatkę w ewidencji wyposażenia o dacie i przyczynie likwidacji. Likwidacja może być uzasadniona między innymi normalnym zużyciem (zestarzeniem) się komputera. W tej sytuacji komputer należy oddać do profesjonalnej firmy zajmującej się utylizacją tego typu sprzętu. Podatnik otrzyma pokwitowanie oddania komputera do utylizacji. Pokwitowanie to podatnik powinien dołączyć do sporządzonego protokołu. Czynność utylizacji komputera i wycofania go z ewidencji wyposażenia nie będzie rodziła żadnych skutków podatkowych zarówno w podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i VAT. Zapłata za utylizację będzie natomiast stanowiła koszt uzyskania przychodu. Należy go ująć w kolumnie 13 (według starego wzoru w kolumnie 14) księgi.


Podstawa prawna:

l art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),

l art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).


Leszek Porowski

doradca podatkowy, współwłaściciel Biura Rachunkowego Porowski Consulting

 

Aktualizacja: 30.07.2007

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Personel i Zarządzanie189,00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ02
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Kancelaria Kornat

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem Infor.pl »