| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak dokumentować udzielenie pożyczki innej firmie

Jak dokumentować udzielenie pożyczki innej firmie

Jaki dokument powinna wystawić firma, która udzieliła pożyczki innej firmie, tytułem odsetek od tej pożyczki? Czy powinna być to faktura VAT, czy nota, jeśli jest to sprzedaż zwolniona z VAT?


RADA


Jeżeli pożyczka jest udzielona przez zarejestrowanego czynnego podatnika VAT w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, powinna być udokumentowana fakturą VAT, mimo że usługa ta korzysta ze zwolnienia z VAT.


UZASADNIENIE


Pomioty, które posiadają status podatnika VAT, powinny dokumentować wykonywane przez siebie czynności za pomocą faktur VAT. Za pomocą faktury musi być dokumentowana każda sprzedaż dokonana przez zarejestrowanego czynnego podatnika VAT (wyjątkiem jest sprzedaż dokonana na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej - o ile nie zażąda wystawienia faktury) - każda, to znaczy również ta czynność, która korzysta ze zwolnienia od VAT.


Jeżeli zatem w przypadku opisanym w treści pytania firma posiada status zarejestrowanego czynnego podatnika VAT, to udzielając w ramach prowadzonej działalności pożyczkę (tzn. do czynności takiej stosuje się regulacje ustawy o VAT), musi udokumentować tę czynność fakturą VAT. Bez znaczenia jest to, że czynność taka korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.


Gdyby jednak czynność taka była świadczona w okolicznościach wskazujących na to, że w ogóle nie podlega ona opodatkowaniu VAT (tzn. świadczący ją nie jest z tego tytułu podatnikiem VAT, a nie korzysta tylko ze zwolnienia z VAT) lub gdyby jej wykonawca nie posiadał statusu zarejestrowanego czynnego podatnika VAT, nie mogłaby być udokumentowana fakturą VAT. Skoro w analizowanym przypadku tak nie jest, podatnik powinien potwierdzić udzielenie pożyczki fakturą VAT.


W żadnym razie usługa, która została wskazana w treści pytania, nie może być udokumentowana za pomocą noty korygującej.


l art. 106 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

l § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798


Radosław Kowalski

doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Dragon

Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz inżynier informatyki. Wieloletni pracownik Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Organizował spotkania i konferencje z zakresu prawa administracyjnego i samorządu terytorialnego. Jest także autorem szeregu publikacji poruszających m.in. zagadnienia prawa samorządowego, oświatowego oraz ochrony danych osobowych. Współwłaściciel firmy doradczej Lex in Tenebris sp. z o.o. sp. k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK