| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak opodatkować pożyczkę od wspólnika spółki z o.o.

Jak opodatkować pożyczkę od wspólnika spółki z o.o.

Czy pożyczki udzielane naszej spółce z o.o. przez podatnika VAT i zarazem jej wspólnika podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych? Jeśli tak, to jaką stawką są opodatkowane?


rada


Tak, tego rodzaju pożyczki są traktowane przez ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych jako zmiana umowy spółki. Stawka podatku wynosi 0,5% kwoty pożyczki. Fakt, że udzielający pożyczki jest podatnikiem VAT, nie ma tu znaczenia.


uzasadnienie


Podatkowi od czynności cywilnoprawnych (pcc) podlega m.in. zawieranie lub zmiana umowy spółki, a także obrót prawami udziałowymi w spółkach handlowych. Warto przypomnieć, że podlegającą opodatkowaniu zmianą umowy spółki (art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o pcc) jest:

2) przy spółce kapitałowej - wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczka udzielona spółce przez wspólnika (akcjonariusza) oraz dopłata.


Tak więc pożyczka udzielona Państwa spółce przez wspólnika podlega opodatkowaniu pcc, traktowana jest bowiem jako czynność zmiany umowy spółki.


Odrębną kwestią są zwolnienia od pcc przewidziane dla podatników opodatkowanych VAT od danej czynności. Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona (art. 2 pkt 4 ustawy o pcc). O wyłączeniu od podatku decyduje fakt, że jedna ze stron jest podatnikiem (choćby była od VAT zwolniona) z tytułu dokonania tej czynności. Na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów uznawano, że podatnik, udzielając pożyczek swojej spółce, świadczy odpłatne usługi pośrednictwa finansowego, które podlegają opodatkowaniu VAT. Tym samym korzystał ze zwolnienia od pcc.


Obowiązująca od tego roku nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wprowadziła jednak nowe wyjątki od zwolnienia przewidzianego dla podatników VAT. Obowiązek zapłaty podatku spoczywa m.in. na stronach umowy spółki i jej zmiany, niezależnie od tego, czy jej strony były z tego tytułu opodatkowane czy zwolnione z VAT.


Dla Państwa oznacza to konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od podpisanej z udziałowcem umowy pożyczki (jeżeli do jej zawarcia doszło nie wcześniej niż w tym roku). Stawka podatku wynosi 0,5% kwoty lub wartości pożyczki. Podatek powinni Państwo zadeklarować na druku PCC-3 w ciągu czternastu dni od podpisania umowy pożyczki. W tym samym terminie należy także wpłacić podatek.

 

- art. 1 i art. 2 pkt 4, art. 6 ust. 1 pkt 8, art. 7 ust. 1 pkt 9, art. 10 ust. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450


Sławomir Biliński

konsultant podatkowy, prawnik

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »