REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak amortyzować samochód będący własnością jednego małżonka, przekazany do działalności drugiego małżonka

REKLAMA

Przed zawarciem związku małżeńskiego kupiłam samochód osobowy, który wprowadziłam do ewidencji środków trwałych mojej firmy. Wyszłam za mąż. Działalność gospodarczą zlikwidowałam. Działalność gospodarczą założył natomiast mój mąż. Czy może on przyjąć do swojej ewidencji środków trwałych mój samochód?
Jeśli tak, to jak go amortyzować?

RADA

 

REKLAMA


Nie, Pani mąż nie może wprowadzić samochodu do ewidencji gdyż został on nabyty przez Panią przed zawarciem związku małżeńskiego. Tym samym jako przedmiot należący do Pani majątku osobistego stanowi Pani wyłączną własność. Nie są więc spełnione warunki umożliwiające mężowi uznanie go za środek trwały w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Byłoby to natomiast możliwe, gdyby mąż stał się współwłaścicielem samochodu w drodze umownego rozszerzenia wspólności majątkowej albo podpisał z Panią umowę najmu bądź dzierżawy.


UZASADNIENIE

REKLAMA


Z chwilą zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami na podstawie ustawy powstaje wspólność majątkowa, o ile małżonkowie nie wyłączą jej w drodze zawartej umowy majątkowej (tzw. intercyzy). Jednak przedmioty nabyte przez małżonka przed zawarciem małżeństwa stanowią jego majątek osobisty (art. 33 pkt 1 k.r.o.).


Z pytania wynika, że nabycie samochodu miało miejsce przed zawarciem przez Panią związku małżeńskiego. Zatem mimo że z chwilą zawarcia małżeństwa powstała między Panią i mężem wspólność majątkowa, to jednak samochód nie został nią objęty. Nadal wchodzi w skład Pani majątku osobistego. W opisanej sytuacji jest więc Pani wyłącznym właścicielem tego samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Z przepisów regulujących zasady amortyzacji wynika, że za środek trwały można uznać taki składnik majątku, który stanowi własność lub współwłasność podatnika albo jest przez niego wykorzystywany na podstawie umowy najmu, dzierżawy bądź umowy leasingu umownie nazywanego finansowym (art. 22a ust. 1 updof).


W tym konkretnym przypadku oznacza to, że aktualnie Pani mąż nie może wprowadzić tego samochodu do ewidencji środków trwałych i dokonywać od jego wartości początkowej odpisów amortyzacyjnych. Nie jest bowiem ani właścicielem, ani współwłaścicielem samochodu, ani też nie wykorzystuje go na podstawie umowy najmu, dzierżawy bądź leasingu finansowego.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

REKLAMA

Nie jest możliwe uznanie przedmiotu należącego do majątku osobistego jednego z małżonków za środek trwały w firmie drugiego małżonka. Nie stanowi on bowiem własności ani współwłasności tego małżonka, ani też nie jest przez niego używany na podstawie umowy najmu, dzierżawy bądź leasingu finansowego, a tym samym nie spełnia kryteriów zaliczenia go do środków trwałych.


Takie samo stanowisko w tej kwestii zajmują organy podatkowe. Przykładem jest pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Myszkowie z 6 kwietnia 2006 r. nr US-PD/415-1/2006. Organ podatkowy stwierdził w nim, że:


(...) Jak wynika z Pana wniosku, samochód został nabyty przez żonę przed zawarciem związku małżeńskiego. Jeżeli więc nie został wniesiony do majątku wspólnego, jest jej majątkiem odrębnym. Zatem jeżeli samochód nie jest Pana własnością, współwłasnością ani nie używa go Pan na podstawie umowy najmu, dzierżawy, naliczona amortyzacja nie będzie kosztem.


Aby mąż mógł uznać samochód za środek trwały w swojej firmie, musi wcześniej albo podpisać z Panią umowę najmu lub dzierżawy, albo stać się jego współwłaścicielem. Jest to możliwe, gdy zdecydują się Państwo umownie rozszerzyć wspólność majątkową, obejmując nią wspomniany samochód. Na podstawie bowiem art. 47 § 1 k.r.o. małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa).

 

l art. 22a ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 658

l art. 31 § 1, art. 33 pkt 1, art. 47 § 1 ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. Nr 9, poz. 59; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 162, poz. 1691


Anna Welsyng

radca prawny, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA