| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak amortyzować samochód będący własnością jednego małżonka, przekazany do działalności drugiego małżonka

Jak amortyzować samochód będący własnością jednego małżonka, przekazany do działalności drugiego małżonka

Przed zawarciem związku małżeńskiego kupiłam samochód osobowy, który wprowadziłam do ewidencji środków trwałych mojej firmy. Wyszłam za mąż. Działalność gospodarczą zlikwidowałam. Działalność gospodarczą założył natomiast mój mąż. Czy może on przyjąć do swojej ewidencji środków trwałych mój samochód?

Jeśli tak, to jak go amortyzować?

RADA

 


Nie, Pani mąż nie może wprowadzić samochodu do ewidencji gdyż został on nabyty przez Panią przed zawarciem związku małżeńskiego. Tym samym jako przedmiot należący do Pani majątku osobistego stanowi Pani wyłączną własność. Nie są więc spełnione warunki umożliwiające mężowi uznanie go za środek trwały w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Byłoby to natomiast możliwe, gdyby mąż stał się współwłaścicielem samochodu w drodze umownego rozszerzenia wspólności majątkowej albo podpisał z Panią umowę najmu bądź dzierżawy.


UZASADNIENIE


Z chwilą zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami na podstawie ustawy powstaje wspólność majątkowa, o ile małżonkowie nie wyłączą jej w drodze zawartej umowy majątkowej (tzw. intercyzy). Jednak przedmioty nabyte przez małżonka przed zawarciem małżeństwa stanowią jego majątek osobisty (art. 33 pkt 1 k.r.o.).


Z pytania wynika, że nabycie samochodu miało miejsce przed zawarciem przez Panią związku małżeńskiego. Zatem mimo że z chwilą zawarcia małżeństwa powstała między Panią i mężem wspólność majątkowa, to jednak samochód nie został nią objęty. Nadal wchodzi w skład Pani majątku osobistego. W opisanej sytuacji jest więc Pani wyłącznym właścicielem tego samochodu.


Z przepisów regulujących zasady amortyzacji wynika, że za środek trwały można uznać taki składnik majątku, który stanowi własność lub współwłasność podatnika albo jest przez niego wykorzystywany na podstawie umowy najmu, dzierżawy bądź umowy leasingu umownie nazywanego finansowym (art. 22a ust. 1 updof).


W tym konkretnym przypadku oznacza to, że aktualnie Pani mąż nie może wprowadzić tego samochodu do ewidencji środków trwałych i dokonywać od jego wartości początkowej odpisów amortyzacyjnych. Nie jest bowiem ani właścicielem, ani współwłaścicielem samochodu, ani też nie wykorzystuje go na podstawie umowy najmu, dzierżawy bądź leasingu finansowego.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Nie jest możliwe uznanie przedmiotu należącego do majątku osobistego jednego z małżonków za środek trwały w firmie drugiego małżonka. Nie stanowi on bowiem własności ani współwłasności tego małżonka, ani też nie jest przez niego używany na podstawie umowy najmu, dzierżawy bądź leasingu finansowego, a tym samym nie spełnia kryteriów zaliczenia go do środków trwałych.


Takie samo stanowisko w tej kwestii zajmują organy podatkowe. Przykładem jest pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Myszkowie z 6 kwietnia 2006 r. nr US-PD/415-1/2006. Organ podatkowy stwierdził w nim, że:

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Woźniak

Adwokat - ekspert w dziedzinie prawa rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »