| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Opodatkowanie dywidendy pomiędzy polskimi spółkami

Opodatkowanie dywidendy pomiędzy polskimi spółkami

Dywidenda jest jednym z podstawowych praw majątkowych przysługujących udziałowcowi (akcjonariuszowi) z tytułu posiadania przez niego udziałów (akcji) w spółce kapitałowej.


Do końca 2006 r. podatnik uzyskujący dochody z dywidendy wypłacanej przez spółkę mającą siedzibę w Polsce zobowiązany był do zapłacenia 19-proc. podatku od uzyskanych dochodów. Dochody z tytułu dywidendy objęte były zryczałtowanym podatkiem dochodowym, który obliczany jest od osiągniętych dochodów (a w zasadzie od przychodów). Przy opodatkowaniu tego rodzaju dochodów nie były brane pod uwagę koszty uzyskania przychodów. Te zasady nie uległy zmianie. Opodatkowanie dywidend w odniesieniu do spółek wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej było uregulowane w odmienny sposób. Jak wynikało bowiem z art. 22 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych1, od zryczałtowanego podatku dochodowego zwolnione były spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej, jeżeli uzyskiwały dochody z dywidend od spółek wchodzących w skład tej grupy. Jeżeli jednak nastąpiło naruszenie warunków uznania grupy za podatnika, wówczas istniał obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego. Te przepisy zostały uchylone. W stanie obowiązującym do końca 2006 r. podatek dochodowy od dywidend był neutralny podatkowo. Przepisy ustawy podatkowej zawierały bowiem rozwiązania, które umożliwiały podatnikom odliczenie tego podatku od podatku obliczonego na ogólnych zasadach przewidzianych w art. 19 u.p.d.o.p. Jeżeli zaistniała sytuacja braku możliwości odliczenia zryczałtowanego podatku (pełnego lub częściowego), kwota nieodliczonego podatku mogła zostać odliczona w następnych latach podatkowych.


Zwolnienie zamiast odliczenia

Nowe przepisy odeszły od możliwości odliczania zryczałtowanego podatku dochodowego, na rzecz zwolnienia od podatku, po spełnieniu określonych w przepisach warunków.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku dla dochodów z dywidend istnieje, jeżeli zostaną spełnione wszystkie wskazane w art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p. warunki. Zwolnienie to można zastosować między innymi w przypadku, gdy zarówno spółka wypłacająca dywidendę, jak i spółka ją uzyskująca posiadają siedzibę (zarząd) na terytorium Polski. Obie strony muszą być wtedy podatnikami podatku dochodowego, a w odniesieniu do spółki otrzymującej dywidendę musi ona podlegać w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (a więc spółka posiadająca w Polsce rezydencję podatkową). Na marginesie warto zauważyć, ze zwolnienie może być zastosowane również w przypadku dywidend wypłacanych spółkom mającym rezydencję podatkową w innych krajach Unii Europejskiej niż Polska.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK