| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy podatnicy opodatkowani kartą podatkową mają obowiązek zgłosić przerwę w wykonywanej działalności

Czy podatnicy opodatkowani kartą podatkową mają obowiązek zgłosić przerwę w wykonywanej działalności

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Z uwagi na zbliżający się okres wakacyjny zamierzam zawiesić świadczenie usług na 3 tygodnie. Czy muszę ten fakt zgłaszać do urzędu skarbowego? Czy za miesiąc, w którym tylko przez kilka dni będę świadczył usługi, mam obowiązek zapłacić podatek w pełnej wysokości?


RADA


W związku z planowaną przerwą w prowadzonej przez Pana działalności, trwającą dłużej niż 10 dni, ma Pan obowiązek zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego najpóźniej w dniu rozpoczęcia tej przerwy oraz w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia. Wysokość płaconego w formie karty podatkowej podatku będzie podlegała zmniejszeniu w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy. Szczegóły w uzasadnieniu.


UZASADNIENIE


Stosowanie przez podatników przerw w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej rodzi wiele wątpliwości.


W przypadku podatników, którzy tak jak Pan prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej, tego rodzaju działanie nie powinno stwarzać większych problemów. W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewidziano bowiem zarówno możliwość zawieszania prowadzonej działalności, jak i skutki takiego zawieszenia.


Podatnicy, którzy planują przerwę w działalności opodatkowanej w formie karty podatkowej trwającą nieprzerwanie co najmniej 10 dni mają obowiązek poinformowania o tym fakcie naczelnika swojego urzędu skarbowego. Powinni to uczynić najpóźniej w dniu rozpoczęcia tej przerwy. Podatnicy mają również obowiązek zawiadomienia naczelnika swojego urzędu skarbowego o zakończeniu trwającej przerwy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia.


Warto podkreślić, że jeżeli przerwa w prowadzeniu działalności zostałaby spowodowana chorobą, podatnik ma obowiązek zawiadomienia naczelnika swojego urzędu skarbowego o okresie przerwy wynikającym ze zwolnienia lekarskiego w dniu rozpoczęcia działalności po tej przerwie.


Przykład

Pan Jan Kowalski z powodu urlopu planuje przerwę w świadczeniu usług, które są opodatkowane kartą podatkową. Przerwa ma trwać od 10 do 25 lipca br. W związku z powyższym pan Jan Kowalski powinien poinformować naczelnika swojego urzędu skarbowego o planowanej przerwie najpóźniej 10 lipca, tj. w dniu jej rozpoczęcia, oraz o jej zakończeniu, najpóźniej 24 lipca, tj. w dniu poprzedzającym jej zakończenie.


W przypadku zgłoszenia przez podatnika przerwy w prowadzonej działalności w danym roku podatkowym nie pobiera się podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni, w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy. Taka możliwość wynika z brzmienia art. 34 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, w którym zapisano, że:

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »