| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy podatnicy opodatkowani kartą podatkową mają obowiązek zgłosić przerwę w wykonywanej działalności

Czy podatnicy opodatkowani kartą podatkową mają obowiązek zgłosić przerwę w wykonywanej działalności

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Z uwagi na zbliżający się okres wakacyjny zamierzam zawiesić świadczenie usług na 3 tygodnie. Czy muszę ten fakt zgłaszać do urzędu skarbowego? Czy za miesiąc, w którym tylko przez kilka dni będę świadczył usługi, mam obowiązek zapłacić podatek w pełnej wysokości?


W przypadku zgłoszenia przez podatnika przerwy w prowadzeniu działalności w danym roku podatkowym nie pobiera się podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni, w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy, jeżeli podatnik zawiadomi o tej przerwie najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia i w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia, z wyjątkiem ust. 2.


W praktyce oznacza to, że jeżeli zgłosi Pan przerwę w prowadzonej działalności trwającą ponad 10 dni, to opłacany przez Pana podatek w formie karty podatkowej nie będzie pobierany za cały okres tej przerwy, w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Warunkiem koniecznym do niepobierania podatku płaconego w formie karty podatkowej, w przypadku przerwy w działalności trwającej co najmniej 10 dni, jest zgłoszenie tego faktu naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego.


W przypadku przerwy w działalności, która trwa na przełomie lat, należy uznać, że podatek nie będzie pobierany do momentu wskazania przez podatnika, w zawiadomieniu o zakończeniu przerwy w działalności, dokładnej daty tego zakończenia.


Jeżeli planowana przerwa trwałaby krócej niż 10 dni, to podatnik nie ma obowiązku zgłaszania jej do urzędu skarbowego, a podatek za miesiąc, w którym wystąpiła, nie ulega zmniejszeniu.


Przykład

Pan Jan Kowalski planuje przerwę w działalności gospodarczej w terminie od 10 do 25 lipca. W związku z tym podatek płacony w formie karty podatkowej zostanie zmniejszony o 1/30 za każdy dzień tej przerwy, tj. za 16 dni. Jeżeli jednak przerwa w działalności trwałaby od 10 do 17 lipca, to pan Jan Kowalski nie miałby obowiązku jej zgłaszania do urzędu skarbowego. Nie uległaby również zmniejszeniu kwota karty podatkowej za ten miesiąc.


- art. 29 ust. 1, art. 34 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - j.t. Dz.U z 2000 r. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U z 2006 r. Nr 217, poz. 1588.


Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »