| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jakie informacje dla fiskusa przygotowują firmy

Jakie informacje dla fiskusa przygotowują firmy

Firmy mają obowiązek przygotowywać i przekazywać fiskusowi różnego rodzaju informacje. Muszą to robić na żądanie organu podatkowego oraz bez wezwania. Fiskus ma też prawo domagać się informacji o firmach od banków i innych instytucji finansowych.


Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do sporządzania i przekazywania informacji:

- na pisemne żądanie organu podatkowego - o zdarzeniach wynikających ze stosunków cywilnoprawnych albo z prawa pracy, mogących mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego osób lub jednostek, z którymi zawarto umowę;

- bez wezwania przez organ podatkowy - o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego;

- w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych ustawach.


Banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe zobowiązane są natomiast do sporządzania i przekazywania ministrowi finansów, w formie dokumentu elektronicznego, comiesięcznych informacji o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Muszą to robić w terminie do siódmego dnia następnego miesiąca.


Na tym jednak nie koniec. Jednostki organizacyjne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na pisemne żądanie naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celnego zobowiązane są do sporządzenia i przekazania informacji o składkach płatnika i ubezpieczonego.


Oprócz tego banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz inne instytucje finansowe, na pisemne żądanie ministra finansów lub jego upoważnionego przedstawiciela, są zobowiązane do udzielenia informacji w razie wystąpienia władz państw obcych - w zakresie i na zasadach określonych w Ordynacji podatkowej oraz wynikających z ratyfikowanych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska.


Żądanie oznacza się klauzulą: Tajemnica skarbowa. Jego przekazanie zaś następuje w trybie przewidzianym dla dokumentów zawierających informacje niejawne stanowiące tajemnicę służbową w rozumieniu przepisów o ochronie informacji niejawnych.


Doprecyzowanie przepisów ustawowych z Ordynacji podatkowej o przekazywaniu informacji podatkowych nastapiło w rozporządzeniu dotyczącym informacji o zdarzeniach wynikających ze stosunków cywilnoprawnych albo z prawa pracy, mogących mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego osób lub jednostek, z którymi zawarto umowę. I tak zgodnie z rozporządzeniem, na pisemne żądanie organu podatkowego informacje o zawartych umowach są sporządzane i przekazywane przez osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli suma należności albo suma zobowiązań wynikająca z takich umów zawartych w roku podatkowym z tym samym podmiotem przekroczyła równowartość 10 tys. euro. W takim przypadku obowiązek sporządzenia informacji dotyczy wszystkich umów zawartych z tym podmiotem bez względu na wartość należności lub zobowiązań wynikających z poszczególnych umów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK