| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Wydatki sądowe można zaliczyć do kosztów

Wydatki sądowe można zaliczyć do kosztów

Spółka z o.o. wygrała proces przed sądem gospodarczym o zapłatę 104 564,35 zł. Koszty sądowe związane z postępowaniem (biegli, zastępstwo procesowe i opłata) wyniosły 12 120 zł. Czy można zaliczyć całą tę kwotę do kosztów uzyskania przychodu?


ODPOWIEDŹ


Kosztami uzyskania przychodu mogą być wydatki sądowe ponoszone zarówno przez wierzyciela, jak i dłużnika. Wydatki te muszą jednak wynikać z okoliczności związanych z prowadzeniem działalności.


Wyjaśnienie


Ministerstwo Finansów uzależnia kwalifikację kosztów procesowych do kosztów uzyskania przychodów od tego, czy podatnik występuje w postępowaniu w charakterze dłużnika czy wierzyciela. U dłużnika koszty procesowe nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, u wierzyciela zaś stanowią taki koszt (pismo Ministerstwa Finansów z 23 października 1995 r. nr PO 3/722-459/95). Podstawą takiego stanowiska jest przede wszystkim art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. Prawo nie zawiera wyraźnego stwierdzenia, że między poniesionym wydatkiem a osiągniętym przychodem musi zachodzić skonkretyzowany i bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy, ponieważ nie wszystkie koszty ponoszone przez podatników są bezpośrednio związane z osiągnięciem przychodu. Związek ten może mieć także charakter pośredni, jak np. w przypadku kosztów funkcjonowania podatnika. W naszym wypadku sprawa jest jednak o tyle prostsza, że mamy do czynienia z wygranym procesem, wiążącym się bez wątpienia z działalnością i Państwa spółka występowała w nim w roli powoda czyli wierzyciela. Warto jednak podkreślić, że sporo poglądów kwalifikuje do kosztów uzyskania przychodu również procesowe wydatki poniesione przez dłużnika. Pogląd, zgodnie z którym kosztem uzyskania przychodu są nie tylko wydatki bezpośrednio generujące przychód, ale również inne ponoszone w celu ochrony źródła przychodów przed uszczupleniem, potwierdza także nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (od 1 stycznia 2007 r. poszerzono definicję kosztów). Obecnie zatem coraz mocniejsze są głosy, jakoby również dłużnik mógł skorzystać z dobrodziejstwa zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów - decyzja Izby Skarbowej w Warszawie z 25 listopada 2005 r. nr 1401/PD-4230Z-101/05/ZO. Wyjaśniono w niej, że jeżeli dłużnik przegra proces o zapłatę, w toku którego sporne było istnienie lub wysokość zobowiązania, to powinien on przede wszystkim wykazać, że były to działania związane z obroną przed roszczeniami wierzyciela podejmowanymi w celu zmniejszenia przychodu.


Wracając jednak do analizowanego wypadku, to nie ma w tym zakresie żadnych wątpliwości istnieje możliwość zaliczenia wydatków procesowych do kosztów, oczywiście w uzasadnionym okolicznościami zakresie - np. nadzwyczaj wysokie wynagrodzenie pełnomocnika mogłoby zostać zakwestionowane przez fiskusa.


Podstawa prawna:

l art. 15-16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).


Krzysztof Grodzicki

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »