| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy stosowanie kasowej metody rozliczania VAT jest korzystniejsze od zasad ogólnych

Czy stosowanie kasowej metody rozliczania VAT jest korzystniejsze od zasad ogólnych

Świadczę usługi budowlane i rozliczam się miesięcznie. Czy opłaca mi się wybrać kasową metodę rozliczeń i jakie są tego konsekwencje?


RADA

Jeśli nabywcy płacą z opóźnieniem, to wybór metody kasowej jest korzystny dla Pana. Szczegóły w uzasadnianiu.

UZASADNIENIE

Stosowanie kasowej metody rozliczania VAT skutkuje przede wszystkim rozliczaniem się z tego podatku za okresy kwartalne, a nie miesięczne, jak ma to miejsce w przypadku podatników stosujących ogólne zasady rozliczania podatku. Wybór tej metody rozliczania VAT wiąże się zarówno ze szczególnym momentem powstania obowiązku podatkowego, jak i specyficznymi zasadami odliczania podatku naliczonego od nabytych towarów i usług.

Obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później jednak niż 90 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (z pewnymi wyłączeniami, które nie mają zastosowania w omawianej sytuacji). Uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części. Przyjmując kasową metodę rozliczania, Pana firma byłaby zobowiązana do wykazania w deklaracji za dany kwartał tych kwot podatku należnego, co do których powstał w tym kwartale obowiązek podatkowy, czyli za które firma otrzymała zapłatę w całości lub w części, albo ostatecznie w stosunku do tych usług, dla których minął 90 dzień od dnia wykonania usługi. W sytuacji zatem opóźnionych płatności od usługobiorców wybór kasowej metody rozliczania VAT jest dla firmy korzystny z tego względu, że nie musi Pan odprowadzać do urzędu skarbowego podatku należnego wynikającego z deklaracji składanej za okres, w którym mija 30 dzień od dnia wykonania usługi, jeżeli nie uzyskał Pan jeszcze zapłaty za jej świadczenie. Obowiązek ten powstanie dopiero w 90 dniu od dnia jej wykonania. Firma ma zatem dłuższy termin na oczekiwanie wpłaty należności od kontrahenta bez obowiązku rozliczenia VAT od wykonanej usługi i w rezultacie nie musi finansować należnego VAT z własnych środków. Moment powstania obowiązku podatkowego zostaje przesunięty w czasie w stosunku do rozliczania podatku na zasadach ogólnych.
 

Przykład
Załóżmy, że firma rozliczająca się metodą kasową wykonała usługę budowlaną 20 maja o wartości 15 000 zł. Usługobiorca uregulował należność w dwu ratach: kwotę 8000 zł wpłacił 25 czerwca, a kwotę 7000 zł wpłacił 15 lipca. Firma wykaże obowiązek podatkowy w składanej deklaracji za II kw. tylko od kwoty 8000 zł. Pozostałą kwotę podatku należnego od usługi wykaże dopiero w deklaracji za III kw. (składanej do 25 października). Gdyby podatek rozliczała na zasadach ogólnych, obowiązek podatkowy powstałby w rozliczeniu za czerwiec od całej wartości usługi (30 dnia od dnia wykonania usługi, czyli 19 czerwca).
reklama

Źródło:

Biuletyn VAT

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »