| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy aport przedsiębiorstwa należy rozliczyć w deklaracji

Kiedy aport przedsiębiorstwa należy rozliczyć w deklaracji

Ostatni dzień działalności firmy X osoby fizycznej to 30 kwietnia 2007 r. W dniu 2 maja 2007 r. dokonany został notarialnie aport całego przedsiębiorstwa do spółki jawnej Y. Czy i w jakim miesiącu osoba fizyczna, a więc firma X, powinna wykazać dokonany aport w VAT-7 jako zwolniony?


RADA

Wniesienie przedsiębiorstwa w formie aportu do innego podmiotu (w tym do spółki jawnej) nie podlega w ogóle opodatkowaniu VAT. To oznacza, że wykonania takiej czynności w ogóle nie wykazuje się w deklaracji VAT-7.

UZASADNIENIE

Wśród czynności opodatkowanych VAT ustawodawca wymienia odpłatną dostawę towarów. Biorąc pod uwagę to, że odpłatna dostawa towarów to przekazanie prawa do rozporządzania nimi jak właściciel, stwierdzić należy, że wniesienie rzeczy do innego podmiotu w formie aportu to odpłatna dostawa towarów i jako taka podlega opodatkowaniu VAT.

Zaznaczyć należy, iż z uwagi na to, że w zamian za rzeczy wniesione w formie aportu wnoszący je podatnik zyskuje udział w zysku, udziały czy akcje, czynność taka powinna być uznana za odpłatną. Minister Finansów wprowadził dla czynności polegającej na wniesieniu aportu zwolnienie z VAT.

Jednak w przypadku opisanym w treści pytania wniesienia aportu nie korzysta ze zwolnienia z VAT, lecz w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podkreślić bowiem trzeba, że podatkiem od towarów nie jest obciążona transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Zatem, wnosząc do spółki jawnej aportem przedsiębiorstwo, Czytelnik nie wykonuje czynności opodatkowanej VAT, a tym samym nie wykazuje jej w deklaracji VAT-7.

Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe. W piśmie Urzędu Skarbowego w Skierniewicach z 13 stycznia 2006 r., nr US.III/VAT/443/47-1/2005, czytamy, że: „(...) W ocenie tut. organu podatkowego zbycie przedsiębiorstwa obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, jak również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.
W świetle powyższych przepisów oraz stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę należy stwierdzić, iż czynność wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie podlega jej regulacjom”.
 

• art. 6 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Radosław Kowalski
doradca podatkowy
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »