| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy można korzystać z ryczałtu, gdy świadczy się usługi na rzecz byłego pracodawcy

Czy można korzystać z ryczałtu, gdy świadczy się usługi na rzecz byłego pracodawcy

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą. Czy przychody z usług wykonywanych na rzecz byłego pracodawcy, które nie wchodziły w zakres czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy, mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego?


RADA

Tak, w przedstawionej sytuacji będzie Pan mógł opodatkować uzyskiwane przychody w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

UZASADNIENIE

Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych ma zastosowanie do przychodów osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

Katalog podmiotów, które nie mogą korzystać z opodatkowania w tej formie, został zawarty w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Na podstawie ustępu 1 pkt 6 opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do:
podatników rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.
 

Z pytania wynika, że zamierza Pan prowadzić działalność gospodarczą w innym zakresie niż praca, która była do tej pory świadczona na rzecz byłego pracodawcy. W związku z tym skorzystanie przez Pana z uproszczonej formy opodatkowania, tj. ryczałtu, jest dopuszczalne.
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Wyłączenie opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dotyczy podmiotów, które wykonywały w ramach stosunku pracy (lub spółdzielczego stosunku pracy) czynności wchodzące obecnie w zakres ich działalności.
 

Przykład
Podatnik był zatrudniony do 30 kwietnia 2007 r. jako informatyk, do którego zadań należało m.in. konfigurowanie sprzętu komputerowego. Od 1 maja 2007 r. rozpoczął działalność gospodarczą w zakresie doradztwa komputerowego. Jeżeli podatnik będzie świadczył te same usługi na rzecz byłego pracodawcy, przychód z działalności będzie mógł opodatkować w formie ryczałtu od dnia 1 stycznia 2008 r.
 

Przepisy ograniczające możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym mają zastosowanie wyłącznie do podatników rozpoczynających działalność gospodarczą. Takie stanowisko potwierdził również Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim w piśmie z 29 maja 2006 r. nr PDI/415-22/06, w którym czytamy, że:

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje możliwość opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w formie zryczałtowanej, jednakże dopiero wtedy, gdy spełnione zostaną warunki określone przepisami tej ustawy. Jednym z takich warunków jest przewidziane w art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy wyłączenie stosowania opodatkowania w tej formie, (...) jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki. Przepis ten ma zastosowanie jedynie do podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w roku podatkowym.
 

• art. 6 ust. 1, art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

Leszek Syguła
ekspert w zakresie podatków dochodowych,
prawnik, doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK