REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zaliczyć do kosztów składki na grupowe ubezpieczenie pracowników, przedsiębiorcy i jego małżonki

REKLAMA

Od marca 2007 r., jako pracodawca, ubezpieczyłem grupowo na życie swoich pracowników. Czy mogę w koszty uzyskania przychodów zaliczyć comiesięczną składkę płaconą za pracowników?

Jak potraktować składkę na takie ubezpieczenie płaconą za mnie, jako pracodawcę, i moją żonę, która jest osobą współpracującą?

REKLAMA

 


rada


Składkę za ubezpieczenie płaconą za pracowników i małżonkę, pod warunkami wskazanymi w uzasadnieniu, można zaliczyć do kosztów. Natomiast składki płaconej za ubezpieczenie pracodawcy nie należy zaliczać do kosztów.


uzasadnienie


Kolejno przedstawiamy zagadnienia dotyczące składek opłaconych za pracowników, przedsiębiorcę i jego żonę.


Składki za pracowników


Zasadą jest wyłączenie z kosztów podatkowych składek płaconych przez pracodawcę na ubezpieczenie pracowników. Wyjątkiem są umowy ubezpieczenia zawierane w ramach ryzyka grup 1, 3, 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II, określonych w ustawie o działalności ubezpieczeniowej, tj.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

l ubezpieczenia na życie,

l ubezpieczenia na życie, jeżeli jest związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym,

l ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe, jeśli są uzupełnieniem wymienionych ubezpieczeń, ubezpieczeń posagowych, zaopatrzenia dzieci, a także ubezpieczeń rentowych,

l ubezpieczenia wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej,

l ubezpieczenia choroby.


Umowa ubezpieczenia dodatkowo powinna spełniać następujące warunki. Uprawnionym z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia nie może być pracodawca, a umowa w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, musi wykluczać:

l wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

l możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

l wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.


Tylko w przypadku gdy umowa ubezpieczenia zawarta na rzecz pracowników będzie spełniała powyższe warunki, można naliczane na jej podstawie składki zaliczyć do kosztów.


Opłacenie tych składek przez pracodawcę stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu wraz z wynagrodzeniem.


Składki za małżonka

REKLAMA


W stosunku do osoby współpracującej - małżonki pracodawcy - nie ma przeszkód do zaliczenia opłaconych za nią składek w koszty podatkowe, i to co najmniej z dwóch powodów. Przede wszystkim sam ustawodawca potwierdza, że składki opłacane na ubezpieczenie pracowników spełniają niezbędne kryteria do zaliczenia ich do kosztów podatkowych. Inaczej nie byłoby wprowadzane ograniczenie - omówione w pierwszej części uzasadnienia - w możliwości zaliczania ponoszonych składek do kosztów. Po drugie, z kosztów zostały wyłączone tylko koszty stanowiące wartość pracy małżonka. Dlatego nie ma przeszkód do zaliczenia tej składki do kosztów uzyskania przychodu.


Dodam, że opłacenie tych składek za małżonka od 2007 r. nie będzie dla niego przychodem z nieodpłatnego świadczenia. Wiąże się to z wprowadzeniem zwolnienia z podatku wartości świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w myśl przepisów o podatku od spadków i darowizn. Należy pamiętać, że zwolnienie to nie dotyczy jednak świadczeń otrzymywanych na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej lub na podstawie umów stanowiących podstawę uzyskiwania przychodów z działalności wykonywanej osobiście.


Składki za przedsiębiorcę


Składka opłacona na własne ubezpieczenie pracodawcy nie powinna zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Pracownicy i małżonek pracodawcy wykonują czynności, które mają wpływ na osiąganie przychodów przez pracodawcę. Zapewnienie przez pracodawcę pracownikom i małżonkowi dodatkowych świadczeń w zamian za wykonywane przez nich czynności na jego rzecz, w tym pokrycie przez pracodawcę kosztów ubezpieczenia na życie tych osób, może mieć wpływ na ich wyższą wydajność, silniejsze zintegrowanie z pracodawcą, większe zaangażowanie w realizowanych projektach itp.


Zapłata przez pracodawcę składki na własne ubezpieczenie na życie nie spełnia ww. funkcji, co oznacza, że nie występuje związek pomiędzy poniesionym w tym zakresie kosztem a osiąganymi przychodami.


l art. 21 ust. 1 pkt 125, ust. 20, art. 23 ust. 1 pkt 10 i 57 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219

l załącznik do ustawy z 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej - Dz.U. Nr 124, poz. 1151; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 50, poz. 331


Krzysztof Wojciechowski

doradca podatkowy ze Spółki Doradztwa Podatkowego „Manugiewicz, Trzaska i Wspólnicy” Sp. z o.o.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA