| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy wycofanie z działalności budynku podlega opodatkowaniu VAT

Czy wycofanie z działalności budynku podlega opodatkowaniu VAT

Podatnik będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą wybudował budynek (pięć mieszkań na wynajem i pawilon handlowy). Podatnik odliczył VAT od części handlowej i obecnie zamierza wycofać przedmiotowy budynek z działalności gospodarczej. Od budowy budynku minęło 6 lat. Czy dochodzi do opodatkowania VAT?

Jeśli tak, co stanowi podstawę opodatkowania? Czy należy wystawić fakturę wewnętrzną?

RADA

Wycofanie przedmiotowego budynku z działalności podlega opodatkowaniu jako nieodpłatna dostawa towarów i należy ją udokumentować fakturą wewnętrzną. Podstawą opodatkowania jest koszt wytworzenia (wybudowania) przedmiotowego budynku.

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu VAT podlegają, między innymi, odpłatne dostawy towarów (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Za odpłatną dostawę towarów uznaje się w niektórych przypadkach również dostawy nieodpłatne (co oznacza, że nieodpłatne dostawy towarów również mogą podlegać opodatkowaniu VAT). Przypadki, w których tak się dzieje, zostały wymienione w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przepisów tych wynika, że aby doszło do opodatkowania nieodpłatnej dostawy towarów, muszą być spełnione łącznie dwa warunki:
1) przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika musi nastąpić na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem (w szczególności, między innymi, na cele osobiste podatnika),
2) podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części (należy podkreślić, że warunek ten jest spełniony, jeśli prawo do odliczenia przysługiwało tylko w części).

Z treści pytania wynika, że w omawianym przypadku są spełnione oba warunki - przekazanie następuje na cele osobiste podatnika (taki bowiem charakter ma wycofanie składników majątku podatnika z prowadzonej działalności), zaś w związku z wybudowaniem przedmiotowego budynku podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia części podatku naliczonego.

W konsekwencji wycofanie przedmiotowego budynku z prowadzonej działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu VAT jako nieodpłatna dostawa towarów (bez znaczenia jest, że od budowy budynku minęło 6 lat) i powinno być udokumentowane fakturą wewnętrzną (art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług). Podstawę opodatkowania stanowi koszt wytworzenia przedmiotowego budynku (art. 29 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług). Co istotne, jest to koszt wytworzenia (wybudowania) całego budynku, a nie tylko jego części, w stosunku do której przysługiwało przy wytworzeniu (wybudowaniu) prawo do odliczenia. Przepisy nie przewidują, niestety, możliwości wyłączania z podstawy opodatkowania części kosztu wytworzenia nieodpłatnie przekazywanego towaru, która przypada na część tego towaru (np. budynku) wykorzystywaną do wykonywania czynności zwolnionych od podatku (a więc niedających prawa do odliczenia). Nie można również zastosować zwolnienia jak w przypadku towarów używanych, ponieważ przysługiwało prawo do odliczenia VAT (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy).

• art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 2, art. 29 ust. 10 oraz art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Jan Ksedowski
konsultant podatkowy
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »