| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Przekształcenie spółek - podatkowe problemy wspólników

Przekształcenie spółek - podatkowe problemy wspólników

Podejmując decyzję o zmianie formy prawnej należy pamiętać o tym, że nie jest to operacja gospodarcza obojętna podatkowo. Pułapki czyhają przede wszystkim na wspólników (udziałowców, akcjonariuszy) przekształcających dotychczasowy podmiot w spółkę osobową.


Ogólna wysokość kwoty przeznaczonej na wypłaty dla wspólników nie może przekraczać 10 proc. wartości bilansowej majątku spółki.

Biorąc powyższe ograniczenia pod uwagę, odmowa uczestnictwa w spółce przekształconej nie wydaje się być rozwiązaniem korzystnym finansowo. Dodatkowym źródłem problemów może okazać się podatkowa kwalifikacja kwoty otrzymanej tytułem rozliczenia ze spółką. Idąc za radami udzielanymi przez fiskusa, podatnicy będący wspólnikami spółek kapitałowych (przekształcanych) świadczenie to zaliczają często do dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych.

.


Praktyka powyższa nie znajduje uzasadnienia w przepisach. Z chwilą przekształcenia podmiot przekształcany przestaje istnieć, a więc udziały albo akcje należące do wspólnika, który znalazł się poza zmienionymi ramami organizacyjnymi, ulegają w naturalny sposób unicestwieniu. W zamian za nie, wspólnikowi przysługuje roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości jego udziałów albo akcji w spółce przekształcanej.

Realizacja tego rodzaju roszczenia nie mieści się w dyspozycji art. 24 ust. 5 u.p.d.o.f., odnoszącego się do dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych.

Należy dodać, iż wypłaty dokonuje zawsze spółka przekształcona, czyli podmiot, w którym podatnik już nie uczestniczy. Powyższe okoliczności przesądzają o zakwalifikowaniu omawianego świadczenia do przychodów z innych źródeł. Były wspólnik wykazuje je zatem dopiero w zeznaniu rocznym i opodatkowuje według skali podatkowej.

Prawo do domagania się wypłaty równowartości udziału kapitałowego przysługuje także wspólnikom spółek osobowych, które uległy przekształceniu. Podatkowe konsekwencje zrealizowanego roszczenia będą jednak zupełnie inne niż w przypadku byłych wspólników spółek kapitałowych.

Wątpliwy przychód

Wspólnicy spółek osobowych, którzy rezygnują z uczestniczenia w spółce przekształconej i otrzymują z tego tytułu wypłatę wartości udziału kapitałowego, mogą liczyć na pewne preferencje. Zgodnie bowiem z treścią art. 21 ust. 1 pkt 50 u.p.d.o.f., wolne od podatku dochodowego są m.in. przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych wkładów. Przepis art. 565 k.s.h., będący podstawą roszczenia cywilnoprawnego, statuuje prawo do domagania się wypłaty równowartości udziałów, ustalonej na podstawie sprawozdania finansowego, sporządzonego dla celów przekształcenia. Wynika z tego, że wspólnik spółki osobowej odmawiający akcesu do spółki przekształconej może otrzymać kwotę przewyższającą wysokością wartość wniesionego wkładu. Nadwyżka ta podlega opodatkowaniu - tak przynajmniej uważają organy skarbowe: „uzyskaną przez podatnika kwotę, odpowiadającą wartości jego udziałów w spółce jawnej, należy potraktować jako otrzymanie przychodu w związku ze zwrotem wkładów w spółce. Przychód taki, zgodnie z unormowaniem art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. a ustawy podatkowej, jest wolny od podatku dochodowego w części stanowiącej koszt nabycia tych wkładów. Wobec powyższego, wnioskodawca ma obowiązek opodatkować jedynie dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem otrzymanym w związku ze zwrotem posiadanych wkładów w spółce jawnej, przekształconej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a kosztami poniesionymi na nabycie tych wkładów. Dochód ten, skumulowany z ewentualnymi, innymi dochodami podatnika, zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowi podstawę obliczenia podatku, po dokonaniu przysługujących odliczeń” (postanowienie Urzędu Skarbowego Poznań-Wilga z 27 czerwca 2005 r., nr DP/4231/6/05).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK