| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Przekształcenie spółek - podatkowe problemy wspólników

Przekształcenie spółek - podatkowe problemy wspólników

Podejmując decyzję o zmianie formy prawnej należy pamiętać o tym, że nie jest to operacja gospodarcza obojętna podatkowo. Pułapki czyhają przede wszystkim na wspólników (udziałowców, akcjonariuszy) przekształcających dotychczasowy podmiot w spółkę osobową.


Ten długi wstęp jest konieczny, aby podjąć próbę odpowiedzi na pytanie: czy niepodzielony zysk staje się przychodem wspólników z chwilą przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową?

Lektura pism zamieszczonych na stronie internetowej MF wskazuje, że część urzędów skarbowych skłonna jest wydawać opinie korzystne dla podatników. Niestety, w toku kontroli instancyjnej owe interpretacje są coraz częściej weryfikowane negatywnie.

Jest zysk, jest kłopot

Celem przekształcenia nie jest, jak wiadomo, likwidacja jednego podmiotu i zastąpienie go innym, lecz jedynie modyfikacja ram prawnych, z których wynika ustrój spółki. Trzeba również przypomnieć, iż specyfikę procesu przekształcenia respektują przepisy ordynacji podatkowej, które ustawiają spółkę przekształconą w pozycji sukcesora uniwersalnego podmiotu przekształcanego. W efekcie całość kapitałów przynależnych spółce kapitałowej staje się, z chwilą przekształcenia, majątkiem handlowej spółki osobowej (przekształconej). Konsekwencją sukcesji powinien być brak takich obowiązków podatkowych obciążających wspólników, które wynikałyby z samego tylko faktu dokonania przekształcenia.

Z powyższych względów nie ma podstaw do przyjęcia, że niepodzielony zysk, znajdujący się na kapitale zapasowym lub kapitałach rezerwowych spółki kapitałowej, staje się z mocy prawa, w dniu przekształcenia, przychodem udziałowców (akcjonariuszy). Tylko suwerenna decyzja wspólników co do faktycznej wypłaty dywidendy może stan ten zmienić.

Jak już była mowa, organy podatkowe bardzo różnią się w opiniach na przedstawiony temat. Z argumentami uzasadniającymi konieczność opodatkowania niepodzielonego zysku w spółce przekształcanej możemy zapoznać się na przykładzie jednej ze „świeższych” decyzji Izby Skarbowej w Warszawie z 5 marca 2007 r. (nr 1401/BF-I/418-14/13/06/AP). Organ zawarł w niej następujące stwierdzenia: „z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że część majątku spółki jawnej stanowić będą środki zgromadzone w kapitale zapasowym przekształconej spółki z ograniczona odpowiedzialnością. W związku z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną u udziałowców spółki z o.o. (osób fizycznych), którzy z dniem przekształcenia staną się wspólnikami spółki jawnej, na dzień przekształcenia powstanie, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, przychód z tytułu wartości udziałów, wynikających z niepodzielnych zysków w spółce z o.o., jako przychód z udziału w zyskach osób prawnych. (...) Podstawowym kryterium dochodu z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany. Za dochód faktycznie otrzymany należy rozumieć taki dochód, którym podatnik może sam rozporządzać, a więc dochód rzeczywiście mu wypłacony lub pozostawiony do dyspozycji. W momencie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną niepodzielne zyski spółki z o.o. przechodzą na wspólników spółki jawnej, tj. są postawione do ich dyspozycji. Stanowią one w dacie przekształcenia faktycznie uzyskany dochód z tytułu udziału w zyskach spółki z o.o., podlegający opodatkowaniu stosownie do treści art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK