| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak dowiedzieć się o wysokości zaległości podatkowych kontrahenta

Jak dowiedzieć się o wysokości zaległości podatkowych kontrahenta

Jeśli podatnik chce sprawdzić, czy jego kontrahent nie ma zaległości podatkowych, może wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia w tej sprawie. Jednak zgodę na podanie przez fiskusa takich danych musi wyrazić sprawdzany przedsiębiorca.


Prowadzenie działalności gospodarczej nierozerwalnie związane jest z ryzykiem. Nie tylko w zakresie sukcesu czy powodzenia danego przedsięwzięcia, ale także w zakresie rzetelności kontrahentów. Jest jednak sposób na sprawdzenie swoich partnerów gospodarczych. Przepisy dają możliwość wystąpienia do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych danego przedsiębiorcy.


Ordynacja podatkowa przewiduje, że organ podatkowy wydaje zaświadczenia na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie.


Dokumenty takie wydaje się, jeżeli po pierwsze, urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa. Po drugie, jeżeli osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego. Zaświadczenie wydawane przez organ podatkowy potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania. Warto wiedzieć, że zaświadczenie wydane będzie w granicach żądania wnioskodawcy. Oznacza to, że we wniosku o wystawienie takiego pisma trzeba dokładnie wskazać, jakich danych oczekuje się w jego zawartości.


Co ważne na zaświadczenie z organu podatkowego podatnik nie będzie musiał długo czekać. Powinno być ono wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia. Inaczej jest w przypadku zaświadczenia o miejscu zamieszkania dla celów podatkowych. Powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia.


Organ podatkowy ma obowiązek wydać zaświadczenie, jeżeli chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego, wynikających z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów lub z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu.


WAŻNA LICZBA

7 dni - tyle maksymalnie czasu ma urząd skarbowy na wydanie zaświadczenia o zaległościach podatkowych kontrahenta.


Każdy, kto będzie starał się o zaświadczenie, powinien wiedzieć, że organ podatkowy może odmówić jego wydania. Odmowa następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie. Na ten aspekt zwrócił uwagę m.in. NSA w wyroku z 20 stycznia 2006 r. (sygn. akt I FSK 528/05, niepublikowany), w którym wyjaśnił, że w sytuacji, gdy dane niezbędne do wydania zaświadczenia nie znajdują się w dyspozycji organu, który zaświadczenie to ma wydać bądź też, gdy stwierdzony zostanie brak zgodności między treścią żądania a stanem rzeczy wynikającym z ewidencji, rejestrów lub innych danych znajdujących się w jego posiadaniu, organ ten odmawia wydania zaświadczenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK