| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy zatrudnienie brata i bezrobotnych jest wliczane do limitów zatrudnienia

Czy zatrudnienie brata i bezrobotnych jest wliczane do limitów zatrudnienia

Jestem opodatkowany kartą podatkową. Mam możliwość zatrudnienia brata oraz bezrobotnych absolwentów. Czy spowoduje to przekroczenie limitów zatrudnienia?


RADA

Zatrudnienie brata nie spowoduje przekroczenia limitów zatrudnienia, jeżeli brat będzie członkiem rodziny pozostającym we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem opodatkowanym w formie karty podatkowej. Do limitów zatrudnienia nie wlicza się czterech bezrobotnych odbywających staż. Podobnie jest w razie zatrudnienia trzech bezrobotnych lub absolwentów - w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu - zarejestrowanych w urzędzie pracy co najmniej 6 miesięcy w okresie bezpośrednio poprzedzającym ich zatrudnienie.

UZASADNIENIE

Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność, w której zatrudnienie nie przekracza stanu przewidzianego dla poszczególnych rodzajów działalności. Celem wprowadzenia limitów zatrudnienia jest ograniczenie wielkości firm korzystających z opodatkowania kartą podatkową. Ponieważ nie zawsze można określić wielkość przychodów tych podatników, wartość obrotu nie jest kryterium ograniczającym krąg podmiotów mających prawo do karty podatkowej (pośrednio wartość obrotu można ustalić poprzez ewidencję VAT, jeżeli podatnik na karcie podlega temu podatkowi).

Nie każde zatrudnienie osoby pracującej na rzecz przedsiębiorcy opodatkowanego w formie karty podatkowej lub współpracującej z nim ma wpływ na limity zatrudnienia. Przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej do limitów tych nie wlicza się zatrudnienia członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem. Takie rozwiązanie ma promować firmy rodzinne, ograniczając jednak krąg krewnych, którzy mogą w nich pracować, do członków najbliższej rodziny (art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. a) ustawy o ryczałcie).

Przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej i ustalaniu wysokości podatku dochodowego w odniesieniu do podatników, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 1, do liczby pracowników nie wlicza się członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem, a w razie gdy działalność prowadzona jest przez wspólników - tylko członków rodziny jednego ze wspólników.
 

Jeżeli przedsiębiorca opodatkowany w formie karty podatkowej zatrudni np. brata, który ma inne miejsce pobytu stałego niż podatnik, będzie to miało wpływ na limit zatrudnienia. Tak samo będzie w wypadku, gdy brat podatnika ma pobyt czasowy inny niż podatnik opodatkowany kartą (art. 25 ust. 6 pkt 1 ustawy o ryczałcie).
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »