| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Wypowiedzenie się przez stronę w sprawie zebranych dowodów

Wypowiedzenie się przez stronę w sprawie zebranych dowodów

Po kontroli podatkowej, która ustaliła zaniżenie przychodu w mojej firmie, będę musiał dopłacić podatek dochodowy. Czy urząd skarbowy powinien wezwać mnie do zapoznania się z materiałem dowodowym zgromadzonym w aktach sprawy zanim wyda decyzję o wysokości podatku?

Dotyczy to sytuacji, gdy organ podatkowy dokonuje zabezpieczenia na majątku podatnika z tytuły zobowiązań podatkowych (art. 33 i nast. o.p. oraz art. 41 o.p.);

3) przypadki, gdy podatnik złożył zeznanie w podatku od spadków i darowizn, a decyzja ma zostać wydana wyłącznie na podstawie danych zawartych w złożonym zeznaniu (od 1 stycznia 2007 r.).

A zatem urząd skarbowy ma obowiązek wyznaczyć Panu siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się przed wydaniem decyzji podatkowej w sprawie zebranego materiału dowodowego. Jeśli będzie Pan składał odwołanie od decyzji naczelnika urzędu skarbowego, to może Pan również skorzystać z możliwości złożenia wniosku o przeprowadzenie rozprawy. Od 1 stycznia 2007 r. nowe przepisy art. 200a-200d o.p. wprowadziły instytucję rozprawy przed organem odwoławczym. Jest ona przeprowadzana w toku postępowania odwoławczego, m.in. na wniosek strony (art. 200a § 1 pkt 2 o.p.).

Podstawa prawna:
- art. 200 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.).

Edward Jankowski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »