| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć wykup samochodu z leasingu

Jak rozliczyć wykup samochodu z leasingu

Wykupiliśmy po okresie leasingu operacyjnego samochody, od których przysługiwało nam prawo (po zarejestrowaniu umów leasingowych w US) pełnego odliczenia VAT od rat leasingowych. Chcielibyśmy po wykupieniu przeznaczyć je na potrzeby własne wspólników s.c. Czy możemy nie rozliczać faktur wykupujących nasze samochody w ramach działalności gospodarczej?

Obecnie, zgodnie z przepisami o VAT, są to samochody osobowe. Jeżeli musielibyśmy rozliczyć te samochody w ramach działalności gospodarczej, to czy od faktury wykupującej je mamy odliczyć cały VAT, czy 60% jego wartości?

RADA

Czytelnik powinien rozliczyć wykup samochodu w ramach działalności gospodarczej. W takim przypadku może odliczyć jedynie 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł. Nie opłaca się w tym przypadku rezygnować z prawa do odliczenia VAT. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Firmy leasingowe proponują zazwyczaj swoim klientom możliwość wyboru opcji wykupu przedmiotu leasingu. Leasingodawcy oferują następujące możliwości wykupu:
• sprzedaż dokumentowana jest fakturą VAT na firmę, czyli korzystającego,
• sprzedaż dokumentowaną jest fakturą VAT na imię i nazwisko przedsiębiorcy (bez podania nazwy firmy - z zastrzeżeniem, że taka opcja jest możliwa, jeśli korzystający jest osobą fizyczną prowadzącą działalność samodzielnie) oraz
• wykup dokumentowany fakturą VAT wskazanemu podmiotowi po cenie rynkowej.

Stronami umowy leasingu są: finansujący (firma leasingowa) oraz korzystający. Korzystającym może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej. Z treści pytania wynika, że w omawianym przypadku leasingobiorcą jest spółka cywilna. W związku z powyższym nie jest prawdopodobnie możliwe dokonanie wykupu przez wspólnika, chyba że leasingodawca wyraża zgodę na cesję.

Jedynie gdyby Czytelnik prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, istniałaby możliwość, aby samochód użytkowany na podstawie zawartej umowy leasingu został wykupiony przez tę osobę „prywatnie”. Mogą Państwo w tym przypadku przekazać samochody na cele prywatne wspólników. Ponieważ przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia VAT, takie przekazanie podlega opodatkowaniu. Jednak w tym przypadku będzie korzystać ze zwolnienia, bowiem do półrocznego okresu użytkowania wlicza się również okres użytkowania na podstawie umowy leasingu. Nie opłaca się więc rezygnować z odliczenia VAT.

W opisanym przypadku z uwagi na to, że pojazd nie spełnia wymogów do uznania go za samochód ciężarowy, będzie przysługiwało odliczenie 60% kwoty podatku określonego na fakturze dokumentującej wykup, nie więcej jednak niż 6000 zł. Zawarta przez spółkę umowa leasingu operacyjnego nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, lecz świadczenie usług polegające na odpłatnym oddaniu leasingobiorcy do używania przedmiotowego samochodu. Opcja wykupu samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego jest zawarta w ogólnych warunkach umowy leasingowej i należy ją traktować jedynie jako propozycję leasingodawcy dla leasingobiorcy dotyczącą przedmiotu leasingu, z której można skorzystać dopiero po zakończeniu właściwej umowy. Wykup przedmiotu leasingu nie stanowi istoty umowy leasingu operacyjnego. Oznacza to, że po zakończeniu właściwej umowy leasingu leasingobiorca ma jedynie możliwość (z której może, ale nie musi skorzystać), a nie obowiązek nabycia przedmiotu umowy leasingu. Należy uznać, że wykup przedmiotu leasingu jest odrębną, autonomiczną czynnością prawną niewywodzącą się w sposób bezpośredni z umowy leasingu jako jej kontynuacja i stanowi dostawę towaru.

• § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. Nr 51, poz. 375; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 243, poz. 1768
• art. 86 oraz 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Rafał Styczyński
doradca podatkowy
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »