REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wspólnicy spółki osobowej mogą wybrać różne formy opodatkowania swoich dochodów

REKLAMA

Zamierzam wraz ze znajomym rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki osobowej. Czy jako wspólnicy obaj musimy wybrać taką samą formę opodatkowania? Czy jeden z nas może się rozliczać na zasadach ogólnych, zaś drugi skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym?
Jakie są warunki opodatkowania podatkiem liniowym?

RADA
 

Co do zasady nie ma przeszkód, aby przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, którzy prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki osobowej (np. cywilnej, komandytowej, jawnej), byli opodatkowani według odrębnych zasad - tzn. jeden według skali podatkowej, drugi zaś według preferencyjnej, 19-proc. stawki podatku liniowego. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach w zasadach opodatkowania podatkiem liniowym. Szczegóły w uzasadnieniu.
 

UZASADNIENIE
 

Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej zasadniczo podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 updof, tj. według obowiązującej skali podatkowej, chyba że podatnicy wybiorą sposób opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c updof, tj. według 19-proc. stawki podatku liniowego.
 
 

Możliwość wyboru preferencyjnego podatku liniowego
 

Podatnicy - w tym wspólnicy spółki osobowej - mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c updof, tj. opodatkowanie 19-proc. podatkiem liniowym, niezależnie od wyboru przez pozostałych wspólników opodatkowania na zasadach ogólnych.
 

Podatnicy, którzy wybiorą tę formę opodatkowania, są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. W sytuacji gdy podatnik, w Państwa przypadku będzie to jeden ze wspólników, rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - zawiadomienie o wyborze tej formy opodatkowania powinien złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust. 2 updof).
 
 

Wszystkie formy działalności opodatkowane podatkiem liniowym
 

Wspólnik spółki osobowej, który wybierze opodatkowanie podatkiem liniowym, musi pamiętać o przepisie art. 9a ust. 5 updof. Otóż w sytuacji gdy podatnik prowadzi działalność gospodarczą:
 
• samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
 
• jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej
 
- wybór przez niego opodatkowania podatkiem liniowym dochodów uzyskanych w ramach jednej formy prowadzenia działalności gospodarczej obliguje go do stosowania tej zasady opodatkowania do wszystkich form powadzonej przez niego działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
 
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
 
Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej lub spółek niemających osobowości prawnej, który wybierze podatek liniowy, będzie musiał stosować 19-proc. stawkę podatku liniowego do wszystkich form prowadzonej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
 
 

Przykład
 
Osoba fizyczna pracująca na etacie rozpoczyna działalność gospodarczą w formie indywidualnej oraz jednocześnie jako wspólnik w spółce jawnej. Osoba ta zdecydowała się na opodatkowanie swojej działalności podatkiem liniowym, przy czym nie będzie świadczyć usług na rzecz swojego obecnego pracodawcy. W takim przypadku wszystkie dochody przedsiębiorcy uzyskiwane z działalności gospodarczej (zarówno indywidualnej, jak i z udziału w spółce) będą opodatkowane podatkiem liniowym według stawki 19% - i to niezależnie od formy rozliczenia, którą wybrali pozostali wspólnicy. Dochodów z działalności gospodarczej tego przedsiębiorcy nie będzie się łączyć z dochodami z innych źródeł (w tym przypadku - z pracy), które będą podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych (tj. według obowiązującej skali podatkowej). Oznacza to, że dochody z działalności gospodarczej przedsiębiorcy nie będą wpływać na wysokość stawki podatkowej, według której będą opodatkowane jego dochody z pracy.
 
 

Wyłączenia z podatku liniowego
 

Ponieważ w pytaniu nie pisze Pan, czy przed rozpoczęciem działalności był zatrudniony na etacie, warto zaznaczyć, że z opodatkowania w formie 19-proc. podatku liniowego nie mogą skorzystać osoby rozpoczynające działalność gospodarczą samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej, zamierzające świadczyć swoje usługi dla byłych lub obecnych pracodawców (w okresie dwóch lat).
 
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
 
Z opodatkowania podatkiem liniowym nie mogą korzystać podatnicy, którzy zamierzają świadczyć swoje usługi na rzecz byłych lub obecnych pracodawców.
 

I tak, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania w formie podatku liniowego, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej (prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej) przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
 
• wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
 
• wykonywał albo wykonuje w roku podatkowym
 
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem liniowym i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych z zastosowaniem obowiązującej skali podatkowej oraz odsetek od zaległości od tych zaliczek (art. 9a ust. 3 updof).
 
 

Przykład
 
Podatnik w 2005 r. został zatrudniony na podstawie umowy o pracę w firmie z branży spożywczej jako przedstawiciel handlowy (był odpowiedzialny za rozprowadzanie i sprzedaż nabiału). W 2007 r. podatnik zwolnił się z pracy i zarejestrował działalność gospodarczą (otworzył firmę zajmującą się usługami gazowniczymi), przy czym wybrał formę opodatkowania w postaci podatku liniowego. W tym przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby podatnik świadczył tego typu usługi (gazownicze) na rzecz swojego byłego pracodawcy, nie tracąc przy tym prawa do podatku liniowego. Gdyby natomiast ten sam podatnik w ramach działalności opodatkowanej podatkiem liniowym nadal zajmował się rozprowadzaniem i sprzedażą nabiału na rzecz swojego byłego pracodawcy - straciłby prawo do tej formy opodatkowania. Gdyby jednak podatnik wybrał opodatkowanie na zasadach ogólnych - wtedy mógłby wykonywać te same czynności na rzecz swojego byłego pracodawcy bez ograniczeń.
 

• art. 8, 9a, 27 i 30c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219
 

Joanna Nowicka
 
radca prawny
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA