| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć wydanie odzieży ochronnej dla zleceniobiorcy

Jak rozliczyć wydanie odzieży ochronnej dla zleceniobiorcy

Firma zleca osobom fizycznym prace. Przekazuje im takie same środki ochrony, jak pracownikom. Czy wydatki te są kosztem dla firmy? Czy zleceniobiorcy muszą potraktować przekazanie środków ochrony jak przychód?


rada


Tak, wydatki te są kosztem dla firmy. Zleceniobiorca nie musi uznać otrzymanych środków ochrony za przychód i opodatkować podatkiem dochodowym. Może bowiem skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 11 updof. Szczegóły - w uzasadnieniu.


uzasadnienie


W przeszłości - w ramach redukcji kosztów pracowniczych - często dochodziło w firmach do sytuacji zlecania niektórych prac na podstawie umowy zlecenia osobom niebędącym pracownikami. Przyczyną była chęć uniknięcia przez pracodawcę ponoszenia wydatków wymaganych przez Kodeks pracy i przepisy BHP w zakresie odpowiednich warunków pracy. W celu przeciwdziałania temu zjawisku Kodeks pracy (art. 304 § 1) rozszerzył obowiązki pracodawcy, np. związane z ochroną zdrowia i życia, na inne osoby niż tylko pracownicy:


Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2, osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.


W przypadku zlecenia prac, np. na podstawie umowy zlecenia, przepis ten nakazuje ponieść takie same nakłady na zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, jakie stawia umowa o pracę. Dodatkowo artykuł 3044 Kodeksu pracy zobowiązuje przedsiębiorcę do przydzielenia niezbędnej odzieży roboczej i środków ochrony osobistej osobom wykonującym krótkotrwałe prace albo czynności inspekcyjne, w czasie których ich własna odzież może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, a także ze względu na bezpieczeństwo wykonywanych prac lub czynności.


Przywołany art. 207 § 2 Kodeksu pracy stanowi, że pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W dalszej części tego przepisu podanych jest kilka przykładowych obowiązków pracodawcy. Powinien on np. organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy, czy też zapewnić przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.


Są to nakłady wymagane przez przepisy. Dlatego dostarczenie zleceniobiorcy środków ochrony indywidualnej, zabezpieczających przed działaniem szkodliwych dla zdrowia czynników w środowisku pracy, jest kosztem pracodawcy. Podobnie jest w przypadku np. przekazania zleceniobiorcy środków ochrony indywidualnej lub odzieży i obuwia roboczego wymaganych przez prawo pracy lub przepisy BHP.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK