| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć wydanie odzieży ochronnej dla zleceniobiorcy

Jak rozliczyć wydanie odzieży ochronnej dla zleceniobiorcy

Firma zleca osobom fizycznym prace. Przekazuje im takie same środki ochrony, jak pracownikom. Czy wydatki te są kosztem dla firmy? Czy zleceniobiorcy muszą potraktować przekazanie środków ochrony jak przychód?


W odniesieniu do zleceniobiorców możliwe jest stosowanie przez nich zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 updof:

Wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.


Na tej podstawie zleceniobiorcy nie muszą więc zapłacić podatku dochodowego z tytułu uzyskania od zleceniodawcy korzyści, np. w postaci obuwia ochronnego. Trudno tu zresztą mówić o korzyściach, gdyż w toku realizacji zlecenia odzież ochronna, rękawice, kombinezony mogą uleć całkowitemu zużyciu.


l art. 207 § 2, art. 304 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 221, poz. 1615

l art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1824


Piotr Domański

konsultant dużej spółki akcyjnej  

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »