| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Z praktyki HR > Jak Euro 2012 kształtuje rynek pracy?

Jak Euro 2012 kształtuje rynek pracy?

Autostrady, stadiony, hotele, obiekty gastronomiczne, modernizacja lotnisk, dworców i linii kolejowych. Olbrzymie kwoty pieniędzy mają zostać zainwestowane, a jeszcze więcej możemy na tym zyskać. Jakie nadzieje pokładane są w związku z organizacją w Polsce mistrzostw Europy w piłce nożnej? Co zmieni się na rynku pracy w branży budowlanej?

W branży budowlanej największy popyt jest obecnie na wykwalifikowanych inżynierów ze znajomością języka angielskiego oraz posiadających uprawnienia budowlane. Mimo, iż pojawia się coraz więcej ofert pracy skierowanych do tej właśnie grupy specjalistów, to niestety odpowiednich kandydatów, spełniających stawiane warunki jest niezwykle ciężko pozyskać. Ponadto z każdej strony dochodzą do nas informacje o spowolnieniu gospodarczym. Przewijające się w mediach oraz w sytuacjach życia codziennego słowo „kryzys” nie zachęca do zmiany miejsca zatrudnienia. Pracownicy obawiają się ryzykować dobrze płatnej posady u obecnego pracodawcy na rzecz oferty z lepszymi warunkami zatrudnienia. Oferowane stawki wynagrodzeń nie są bowiem dużo wyższe od tych, które ktoś obecnie posiada – szczególnie na stanowiskach w dużych firmach. A tylko osoby pracujące u generalnych wykonawców mają okazje uczestniczyć w dużych projektach.

Potrzeby rynku budowlanego

Kolejnym problemem w rekrutacji w tym sektorze jest fakt, iż mimo, że wielu inżynierów z mniejszych polskich firm chętnie podjęłoby pracę w renomowanym dużym przedsiębiorstwie, to tacy pracodawcy nie są zainteresowani tymi kandydatami.

Obecnie największe zapotrzebowanie na rynku dotyczy Kierowników Kontraktów Drogowych oraz Kierowników Budowy (zwłaszcza znających język angielski). Najbardziej cenieni są inżynierowie posiadający zarówno uprawnienia drogowe jak i mostowe Poszukiwani są również Kierownicy Budowy z uprawnieniami kolejowymi. Można zaobserwować coraz większą liczbę ofert pracy również dla projektantów drogowych i mostowych.

Polecamy serwis Szkolenia

Co ciekawe, przynajmniej na razie nie można mówić o znacznym wzroście inwestycji związanych z rozbudową hoteli, ale w tym sektorze nie powinno brakować wykwalifikowanej kadry. Przez ostatnie lata w Polsce dynamicznie rozwijała się branża deweloperska – zbudowanych zostało wiele galerii handlowych, hal magazynowych i budynków mieszkalnych. Zatem specjalistów w budownictwie kubaturowym nie brakuje.

Nikt chyba nie dopuszcza myśli, że możemy stracić Euro 2012. Jednakże mamy już dość duże opóźnienia w realizacji niektórych inwestycji oraz kłopoty ze znalezieniem odpowiednich specjalistów. Prawdopodobne jest, że nie uda się zrealizować budowy wszystkich autostrad, nie uda się zmodernizować dworców kolejowych i być może nie powstanie tyle hoteli ile planowano. Pewne jest natomiast, że wykwalifikowani inżynierowie, znający język angielski, procedury FIDIC i mający kilkuletnie doświadczenie nie muszą się martwić o pracę.

Dominik Krzywiński - Konsultant Dywizji Construction & Property

Czytaj także

Ekspert:

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W branży budowlanej największy popyt jest obecnie na wykwalifikowanych inżynierów ze znajomością języka angielskiego oraz posiadających uprawnienia budowlane.
W branży budowlanej największy popyt jest obecnie na wykwalifikowanych inżynierów ze znajomością języka angielskiego oraz posiadających uprawnienia budowlane.

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK