REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego pracodawcy wolą elastyczne formy zatrudnienia?

 HAYS Poland
Doradztwo personalne
Porównanie stopnia rozwoju rynku pracy tymczasowej w Polsce do rynku rozwiniętych państw Unii Europejskiej również pozwala optymistycznie patrzeć na zainteresowanie tymi usługami w dłuższej perspektywie czasu.
Porównanie stopnia rozwoju rynku pracy tymczasowej w Polsce do rynku rozwiniętych państw Unii Europejskiej również pozwala optymistycznie patrzeć na zainteresowanie tymi usługami w dłuższej perspektywie czasu.

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach elastyczne formy zatrudnienia w Polsce cieszą się popularnością, jednak rynek pracy tymczasowej w naszym kraju jest wciąż bardzo młody.

Rynek pracy tymczasowej w Polsce nadal jest rynkiem młodym, o dużym potencjale rozwoju. Z danych publikowanych w raporcie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Agencje Zatrudnienia 2008 wynika, że okres najdynamiczniejszych wzrostów branża ma już za sobą. Istnieją jednak mocne przesłanki, świadczące o dalszym, stabilnym wzroście zainteresowania usługami pracy tymczasowej w Polsce, podobnym do tego, jaki obserwujemy w rozwiniętych krajach Unii Europejskiej.

REKLAMA

REKLAMA

Mimo, że obecne spowolnienie gospodarcze jest odczuwalne również na rynku pracy tymczasowej (w latach 2008 i 2009 obniżyła się, w stosunku do lat ubiegłych, liczba firm zatrudniających pracowników tymczasowych), to wymagające otoczenie biznesowe korzystnie wpłynęło na stopień uświadomienia przez przedsiębiorców korzyści wynikających z zastosowania elastycznych form zatrudnienia.

Trudności w oszacowaniu mocy produkcyjnych na najbliższe miesiące, wstrzymanie naboru stałych pracowników przy utrzymującej się, okresowo, wzmożonej aktywności wielu firm, czy zwiększona konieczność racjonalizacji ponoszonych kosztów to tylko niektóre z powodów obserwowanego, wzmożonego zainteresowania usługami pracy tymczasowej i outsourcingu pracowniczego.

Wzrost popularności elastycznych form zatrudnienia

Porównanie stopnia rozwoju rynku pracy tymczasowej w Polsce do rynku rozwiniętych państw Unii Europejskiej również pozwala optymistycznie patrzeć na zainteresowanie tymi usługami w dłuższej perspektywie czasu. 

Polecamy: Czy przyjąć kontrofertę? - wskazówki zawodowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2008 roku w Polsce z zatrudnienia tymczasowego skorzystało 474 747 osób, co stanowi tylko 0,3% ogółu osób zatrudnionych. Dla porównania wskaźnik ten dla Unii Europejskiej wynosi ok. 2,5%, natomiast w Wielkiej Brytanii, gdzie rynek pracy tymczasowej jest jednym z najbardziej rozwiniętych, jest to odpowiednio 4,5%.

REKLAMA

W Polsce w 2009 r. obserwowaliśmy wzrost liczby pracowników najemnych. Podczas gdy wzrost pracowników tymczasowych w III kwartale 2009 r. wynosił 0,4% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, to już w porównaniu do II kwartału 2009 wzrost ten był ponad 3-krotnie większy i wynosił 1,4% (według danych GUS).

Dalszy, prawdopodobnie bardziej stabilny wzrost zainteresowania pracą tymczasową w Polsce będzie opierał się na kilku przesłankach wynikających m.in. z trendów gospodarki krajowej oraz międzynarodowej. Będą to m.in. dalszy napływ inwestycji zagranicznych, dodatkowo wzmocniony obecną kondycją gospodarczą Polski widoczną na tle państw regionu.

Dotychczas to właśnie korporacje zagraniczne inwestujące w Polsce były podmiotami najczęściej zatrudniającymi pracowników tymczasowych. Przyczyniając się do rozwoju branży agencji zatrudnienia wpłynęły pośrednio na wzrost popularyzacji dostępu do usług pracy tymczasowej, podnosząc jednocześnie ich jakość.

Zaowocowało to wzrostem zainteresowania oraz, co ważniejsze, wzrostem zaufania do tych usług zarówno ze strony potencjalnych pracowników, jak również polskich przedsiębiorców. Pracodawcy bowiem coraz częściej sięgają po opisywane rozwiązania, by sprawnie radzić sobie z czasowym niedoborem pracowników, czy okresami wzmożonych nakładów pracy. Liczba pracodawców użytkowników, czyli firm zatrudniających pracowników tymczasowych roku 2008 wyniosła 10 825, czyli o ponad 4000 więcej niż jeszcze dwa lata wcześniej.

Pracownik wyższego szczebla pracownikiem tymczasowym?

O tym, że polski rynek pracy tymczasowej wciąż się rozwija świadczą zmiany, jakie dokonują się w profilu typowego pracownika tymczasowego. Wprawdzie nadal ta forma zatrudnienia dominuje w przypadku szeregowych pracowników odpowiedzialnych za podstawowe prace wykonawcze, to jednak coraz częściej pracownikami tymczasowymi zostają osoby z doświadczeniem biurowo – administracyjnym, finansowo – księgowym czy informatycznym.

Upowszechnienie się tej formy zatrudnienia wśród wykwalifikowanych pracowników umysłowych dodatnio wpłynie na wzrost zainteresowania ze strony pracodawców, dla których oznacza to większą elastyczność w zarządzaniu kadrą pracowników. Już teraz wielu pracodawców na rynku polskim z powodzeniem korzysta z tzw. IT kontraktorów, zatrudniając specjalistów i managerów IT na dany okres czasu – często na czas wdrażania, czy trwania jakiegoś projektu. W Niemczech np. usługa IT Contractingu jest znacznie bardziej rozwinięta i cieszy się ogromną popularnością wśród pracodawców.

Polecamy: Na kogo polują HR-owcy?

Odpowiedzią na trendy rozwojowe w pracy tymczasowej będzie spóźniona, ale długo oczekiwana nowelizacja ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Zmianie ulegają niektóre z zapisów dotychczas ograniczających możliwości korzystania z pracowników tymczasowych. Z pewnością korzystnie przyczyni się to do dalszego rozwoju usług pracy tymczasowej i zwiększenia ich popularności.

Rozwój ten, jak można się spodziewać, będzie prowadził do większego upowszechnienie się elastycznych form zatrudnienia na polskim rynku oraz wzrostu wykorzystania ich w sektorze usług (obok dominującego obecnie sektora produkcyjnego). Taka zmiana ze strony pracodawców może doprowadzić do wzrostu zainteresowania pracą tymczasową pracowników wyższego szczebla. Wszystkie te analizy mogą świadczyć o dalszym rozwoju rynku pracy tymczasowej.

Grzegorz Opala
Team Leader, recruiting experts in office support and temp services Hays

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA