REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy hobby w CV ma znaczenie w procesie rekrutacji?

Joanna Niemyjska - Zielona Linia 19524
Czy hobby w CV ma znaczenie w procesie rekrutacji?
Czy hobby w CV ma znaczenie w procesie rekrutacji?

REKLAMA

REKLAMA

CV to najważniejszy dokument w początkowym etapie procesu rekrutacji. Na jego podstawie rekruterzy nawiązują kontakt z kandydatem i zapraszają na rozmowy kwalifikacyjne. W CV zamieszcza się wzmiankę o swoim hobby, do którego większość osób nie przywiązuje większej wagi. Natomiast rekruterzy chętnie pytają o zainteresowania.

Dlaczego tak jest? Przede wszystkim pasje kandydata wiele o nim potrafią powiedzieć. To, co lubimy robić, może powiedzieć o nas więcej niż fakt, jaką szkołę ukończyliśmy i jakie doświadczenie zawodowe posiadamy.

REKLAMA

W poszukiwaniu podobieństw

Reguła lubienia i sympatii, jako jedna z reguł wpływu społecznego, została wyodrębniona przez Roberta Cialdiniego, profesora psychologii Uniwersytetu Stanowego w Arizonie. Zauważył on, że lubimy te osoby,  które są podobne do nas. Jaki to ma wpływ na hobby w  CV? Otóż, jeśli rekruter przeczyta w CV informacje nt. takich zainteresowań kandydata, które sam posiada, chętnie spotka się z taką osobą. Jednocześnie też będzie go postrzegał już na samym starcie pozytywniej niż jego kontrkandydata, który ma inne hobby.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wspólne pasje zbliżają ludzi, nawet jeśli stykają się tylko w jednym punkcie. Brak zainteresowań nie tylko źle świadczy o kandydacie, ale przede wszystkim ogranicza, a nawet zamyka mu drogę do udziału w  kolejnych etapach rekrutacji.

Nietypowe hobby

Niekiedy zdarzają się osoby, które decydują się wpisać w CV swoje nietypowe zainteresowania. W sytuacji, gdy są one rzadko spotykane, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą zaintrygować rekrutera, co skłoni go do przyjrzenia się bliżej aplikacji danego kandydata. Wycieczki wysokogórskie, bractwa rycerskie, kuglarstwo czy nurkowanie brzmią ciekawie, jednak, aby były skuteczne, muszą to być rzeczywiste zainteresowania kandydata. Wpisywanie bowiem pasji, które mają zaciekawić rekrutera, ale nie mają nic wspólnego z tym, co lubimy robić, przyniesie więcej złego niż dobrego. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej powinniśmy być przygotowani na pytania dotyczące naszych nietypowych zainteresowań. Jeśli nie będą one prawdziwe, szybko polegniemy, a pracodawca uzna takiego kandydata za osobę niewiarygodną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak napisać CV i list motywacyjny?

Należy pamiętać także o tym, aby wpisywać w CV aktualne zainteresowania. To, że pasjonowaliśmy się kiedyś kuglarstwem, a od kilku, a nawet kilkunastu lat nie zrobiliśmy nic z nim związanego, nie wygląda najlepiej. To powoduje, że tracimy na wiarygodności jako kandydat, bo piszemy o rzeczach, które były dawno temu. Może to być też sygnał dla rerutera, że obecnie nie mamy  żadnych zainteresowań, jesteśmy wyeksploatowani zawodowo, a co za tym idzie – nie wniesiemy nic nowego do firmy.

Papierek lakmusowy?

REKLAMA

Hobby, jakie umieścimy w CV, wiele może powiedzieć nt. tego, jakimi ludźmi jesteśmy, z czego skrupulatnie korzystają rekruterzy. Nasze zainteresowania i pasje wiele mówią o naszej naturze. Inaczej bowiem pomyślimy o człowieku, który pasjonuje się piłką nożną, a inaczej o tym, który kocha teatr lub interesuje się jeździectwem.

Hobby może zaważyć na decyzji o zatrudnieniu. Przekonał się o tym pewien kandydat, aplikujący na stanowisko sprzedawcy. W jednym z poznańskich salonów samochodowych szef przekazał pracownikom CV kandydatów, prosząc podwładnych o wskazanie najbardziej odpowiedniego kandydata na współpracownika. W efekcie zatrudniony został chłopak, który choć miał nieco mniejsze doświadczenie zawodowe niż jego konkurenci, w rubryce zainteresowań wpisał piłkę nożną. Osoby przeglądające jego CV uznały, że będzie to potencjalnie dobry kolega, z którym szybko znajdą wspólny temat.

Zobacz: Jak odpowiadać na pytanie o powody zmiany pracy?

REKLAMA

Konstruując dokument aplikacyjny w postaci CV, należy pamiętać o tym, że to, co w nim zawrzemy, zadecyduje o naszym sukcesie rekrutacyjnym. O czym zatem warto pamiętać? Jest kilka wskazówek, którymi powinniśmy się kierować, wpisując nasze zainteresowania. Należy zadbać o to, aby były one aktualne, prawdziwe, precyzyjnie określone ( np. jeśli wpisujemy książki – określmy ulubione gatunki literackie) i nie były kontrowersyjne. W związku z  tym ostatnim punktem lepiej nie poruszać zainteresowań religijnych, politycznych itp., które mogą niekiedy wywołać burzliwą dyskusję w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, a nawet odstraszyć rekrutera.

Obecny rynek pracy, a przede wszystkim pracodawcy stawiają na ludzi z pasją. Wielu znanych przedsiębiorców powtarza, że tylko człowiek, który coś robi, o czymś marzy, do czegoś dąży jest osobą, która rzeczywiście ma pozytywny wpływ na działanie firmy, a  przede wszystkim korzystnie wpływa na jej rozwój. Warto o tym pamiętać , wpisując swoje hobby w CV.

Zobacz: Jak odpowiadać na pytanie o naszą motywację do pracy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA