| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > Idealna praca - jak odpowiedzieć na to pytanie?

Idealna praca - jak odpowiedzieć na to pytanie?

Aby poznać kandydata i zdiagnozować jego motywację oraz potrzeby, rekruterzy zadają szereg rozmaitych pytań. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak reagować na pytania dotyczące wymarzonej pracy.

CO KRYJE SIĘ POD HASŁEM "IDEALNA PRACA"?

Otóż, aby dobrze ją zdefiniować należy określić następujące kategorie:

  1. firma i organizacja
  2. rola i zakres obowiązków
  3. przełożony
  4. pakiet świadczeń.

Teraz określ, czego oczekujesz w każdej z w/w kategorii. Możesz na początek spisać wszystko to, co przychodzi Ci do głowy, gdy myślisz o wymarzonej pracy. Następnie dokonaj analizy i weryfikacji spisanych oczekiwań – odrzuć te totalnie nierealne i doprecyzuj pozostałe.

LISTA PYTAŃ, KTÓRE MOGĄ POMÓC W ZDEFINIOWANIU IDEALNEJ PRACY

1. Pytania dotyczące firmy i organizacji

  • Wolisz pracować w korporacji czy w małej firmie?
  • Wolisz pracować tam, gdzie mieszkasz, czy może chcesz się przeprowadzić do innego miasta, kraju?
  • Interesuje Cię jakaś określona branża, czy może nie ma dla Ciebie znaczenia, w czym specjalizuje się firma, w której będziesz pracował?
  • Czy chciałbyś pracować w środowisku międzynarodowym, wielokulturowym czy może wręcz przeciwnie?
  • Czy marka i prestiż firmy ma dla Ciebie znaczenie?
  • Czy firma powinna być etyczna? A może metody działania firmy nie mają dla Ciebie znaczenia?
  • Czy firma powinna być prorodzinna? Ekologiczna?
  • Czy wolisz firmy działające zachowawczo czy może te nastawione na agresywną ekspansję i pozyskiwanie rynków zbytu?
  • Jacy ludzie powinni pracować w firmie? Młodzi, kreatywni, inspirujący, pozytywnie nastawieni do życia, doświadczeni eksperci?
  • Czy zależy Ci na dobrych relacjach z współpracownikami również poza godzinami pracy?
  • Wolisz nieformalne zasady czy ściśle określone procedury?
  • Wolisz pracować w środowisku nastawionym na wzajemną pomoc i współpracę czy może preferujesz rywalizację i możliwość (konieczność) rozgrywania gier politycznych?
  • Jaki rodzaj komunikacji wolisz: formalny czy nieformalny, otwarty?

2. Pytania dotyczące roli i zakresu obowiązków

  • Jakie zadania chciałbyś wykonywać?
  • Jesteś typem wszystkowiedzącym czy może preferujesz zawężenie spektrum kompetencji, ale za to wyspecjalizowanie ich na poziomie eksperckim?
  • Czy nie zniechęca Cię biurokracja, ”papierologia” i nieustanne raportowanie?
  • Preferujesz rozwój i nowe zadania, czy może wolisz stabilność w postaci znanych, powtarzalnych obowiązków, których wykonywanie ewentualnie możesz udoskonalić?
  • Czy chciałbyś, by efekty Twojej pracy widoczne były na rynku?
  • Wolisz pracować z ludźmi, czy systemami, maszynami?
  • W jakim otoczeniu chciałbyś pracować?
  • Czy zależy Ci na wyrabianiu nowych kontaktów i poznawaniu nowych ludzi?
  • Czy szukasz możliwości zarządzania ludźmi?
  • Czy chcesz wykorzystywać swoje zdobyte już doświadczenie i budować na nim kolejne, czy może wolisz uczyć się nowych rzeczy, bądź zmienić swój obszar by poznać od podstaw coś innego?

3. Pytania dotyczące przełożonego

  • Jakie wartości powinien wyznawać idealny szef?
  • Czy zależy Ci na tym, aby przełożony był dla Ciebie wzorem i źródłem inspiracji?
  • Wolisz szefa coacha, który motywuje i wspiera czy może wolisz szefa wymagającego, ale za to nieingerującego w Twoją pracę?
  • Jakie wg Ciebie doświadczenie powinien mieć idealny szef?
  • Jaką powinien mieć osobowość?
  • Czy powinien być bezpośredni i otwarty? A może zdystansowany i chłodny?

4. Pytania dotyczące benefitów i przywilejów

  • Jakie wg Ciebie powinieneś otrzymywać wynagrodzenie – jedno czy kilkuczłonowe?
  • Pożądana wysokość wynagrodzenia?
  • Czy chciałbyś otrzymywać dodatki typu: premie a wyniki, premie uznaniowe, nagrody pieniężne, etc.
  • Praca na etacie czy własna działalność a może inna forma zatrudnienia? (Np. praca zdalna - telepraca)?
  • Pełen etat czy mniejszy wymiar czasu pracy?
  • W jakich godzinach chcesz pracować?
  • Czy zależy Ci na tym, aby firma oferowała pakiety medyczne, sportowe, ubezpieczenie, etc?  Organizowała imprezy integracyjne (typu pikniki tematyczne, wyjazdy w plener, imprezy firmowe, etc.)?
  • Czy interesuje Cię służbowy telefon i samochód?
  • Czy wolisz nastawienie na zadania, czy raczej interesuje Cię praca „od – do”?
  • Czy zależy Ci na szkoleniach i konferencjach?
  • Dofinansowanie studiów?

Zobacz: Jak odpowiedzieć na pytanie o idealnego szefa?

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.