| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > Jak mam się zachować podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Jak mam się zachować podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Rekrutacja dla wielu z nas jest jednym z bardziej stresujących momentów w życiu. Poznaj najważniejsze elementy, na które rekruterzy zwracają szczególną uwagę w trakcie spotkań.

Postaraj się zapanować nad gestykulacją i mimiką twarzy. Oczywiście nie znaczy to wcale, że masz siedzieć przed rekruterem sztywno (jakbyś połknął kij od szczotki) z pokerowym wyrazem twarzy – to nie będzie wyglądało naturalnie. Warto jednak powstrzymać dłonie przed wymachiwaniem, bawieniem się palcami, włosami czy podpieraniem się – to może postawić Twoją kandydaturę w niekorzystnym świetle. 

Utrzymaj kontakt wzrokowy ze swoim rozmówcą, dzięki temu dasz rekruterowi jasny sygnał, że jesteś osobą kontaktową i otwartą na komunikację z drugim człowiekiem. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać z patrzeniem rekruterowi prosto w oczy – wystarczy, że co jakiś czas złapiesz z nim kontakt wzrokowy. Jeśli będziesz patrzył prosto w jego oczy cały czas, z pewnością poczuje się nieswojo – co może wpłynąć negatywnie na proces postrzegania Twojej osoby. Zachowaj umiar.

Polecamy: Problemy pracodawcy: trudności w znalezieniu wartościowego pracownika

O tym nigdy nie wspominaj na rozmowie kwalifikacyjnej

Nigdy nie mów o swoich wadach, niekompetencji, nie wspominaj swoich porażek (a jeśli już zostaniesz o to poproszony, postaraj się przekuć to na pozytyw, czyli np. podziel się z rekruterem swoimi wnioskami z popełnionego błędu i tym, czego dana sytuacja Cię nauczyła). 

Pamiętaj, żeby nie używać określenia „nie wiem”  – nawet, jeśli rzeczywiście nie masz o czymś (co będzie potrzebne przyszłemu pracodawcy) pojęcia, nie mów tego wprost. Bezpieczniej będzie użyć następującego zwrotu: „W tej chwili nie jestem w stanie udzielić szczegółowej odpowiedzi na to pytanie, ale jeśli Pani/Panu bardzo zależy, możemy umówić się na rozmowę telefoniczną jeszcze dziś, wówczas będę w stanie udzielić wyjaśnień dotyczących poruszanej w pytaniu kwestii”.

Polecamy: O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do rozmowy rekrutacyjnej on-line?

Wykreśl ze swojego słownika zdanie „zwolniono mnie” – niestety zwrot ten zapada w pamięć (czy tego chcesz czy nie) i może sugerować rekruterowi, że posiadasz cechy, których ktoś nie akceptował i dlatego Cię zwolnił. Nawet, jeśli faktycznie zostałeś zwolniony a powodów zwolnienia może być wiele (od tych znaczących, dotyczących bezpośrednio Twojej pracy, jak np. brak kompetencji, rażące zaniedbania, etc., do powodów niezależnych od Ciebie, jak likwidacja stanowiska pracy lub zwolnienia grupowe) mów o tym doświadczeniu dyplomatycznie. Np.: „Moja wizja rozwoju w poprzedniej firmie znacznie różniła się od planów mojego byłego przełożonego”. 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kowalczyk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK