| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > Testy psychologiczne sposobem na wyłowienie najlepszego kandydata

Testy psychologiczne sposobem na wyłowienie najlepszego kandydata

Pracodawcy, a przede wszystkim działający w ich imieniu rekruterzy, coraz częściej posiłkują się przy naborze nowych pracowników testami psychologicznymi. Testy osobowości, inteligencji i zainteresowań pozwalają bowiem na lepsze dopasowanie predyspozycji pracownika do potrzeb firmy.

Rodzaje testów

Rodzaj testu dobiera się w zależności od tego, jakimi cechami powinien wyróżniać się kandydat odpowiedni na dane stanowisko. Wśród testów kwalifikacyjnych możemy wyróżnić testy osobowości, testy inteligencji, osiągnięć, zdolności i zainteresowań.

Testy osobowości

Za ich pomocą jest oceniana osobowość kandydata. Możemy na przykład określić jego style reagowania w określonych sytuacjach, relacje z otoczeniem oraz skłonności do reakcji emocjonalnych. Nie da się ukryć, że pewne cechy osobowości mogą ułatwić nawiązywanie kontaktów czy wykonywanie określonych zadań.

Testy inteligencji

Testy te sprawdzają głównie umiejętność analitycznego, logicznego myślenia, chociaż oczywiście inteligencja to nie tylko zdolności analityczne, lecz także np. zdolności językowe. Pracodawcy często jednak wychodzą z założenia, że pomyślne wykonanie takiego testu gwarantuje sukces w życiu zawodowym. Zdarza się, że jest limit czasowy na rozwiązanie takiego testu. Firmy nieraz na własne potrzeby tworzą testy oceniające zdolność analitycznego myślenia. W zależności od rodzaju stanowiska można spotkać się też z testami badającymi umiejętności językowe.

Testy osiągnięć

Mają one mierzyć zakres wiedzy i możliwości wykonywania zadań wchodzących w zakres danego stanowiska. Badają umiejętności i zdolności nabyte w trakcie wcześniejszych doświadczeń zawodowych. Tutaj także rodzaj testu zależy od stanowiska, o jakie kandydat się ubiega: można być poproszonym np. o sporządzenie jakiegoś raportu.

Testy zdolności

Sprawdzanie umiejętności i zdolności odbywa się w warunkach zbliżonych

do warunków pracy. Niekiedy zadania te mogą być bardziej skomplikowane. Jeśli chodzi o formę, przypominają metodę z Assessment Center – tzw. koszyk zadań. Zadania często dotyczą takich uzdolnień jak zręczność, zdolności manualne.

Testy zainteresowań

Kwestionariusze zainteresowań mogą być uzupełnieniem innych testów. Sprawdzają one preferencje i obszary zainteresowań, a także skłonności do pewnych czynności. Tego typu testy wykorzystywane są jednak częściej w instytucjach zajmujących się pośrednictwem pracy i doradztwem zawodowym.

Agnieszka Jastrzębska (Zielona Linia)

19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Zając

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK