| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > Jakie błędy popełniamy w trakcie poszukiwania pracy?

Jakie błędy popełniamy w trakcie poszukiwania pracy?

Poszukiwanie nowego zatrudnienia zaliczyć można do przełomowych momentów w naszym życiu. Wbrew pozorom zmiana pracy czy jej znalezienie to trudne zadanie. Poznajcie listę najczęściej pojawiających się błędów, jakie popełniamy w trakcie poszukiwania pracy.

2. Chaotyczne poszukiwanie ofert pracy

Zanim zaczniemy intensywnie szukać pracy, zastanówmy się nad naszymi oczekiwaniami względem nowego zatrudnienia, postarajmy się określić nasze wymagania i potrzeby oraz to, co zazwyczaj pomijamy, czyli jaki kapitał możemy wnieść do firmy przyszłego pracodawcy. Mam tu na myśli nasze zasoby intelektualne, doświadczenie, kwalifikacje i umiejętności adekwatne do danego stanowiska, etc. Warto na przykład przygotować taką listę na kartce papieru i wracać do niej możliwie często. Z pewnością pomoże to nam odpowiednio filtrować przeglądane przez nas ogłoszenia o pracę.

Co jeszcze powinno znaleźć się na takiej liście? W zależności od naszych preferencji: branża i firma, w której chcemy pracować. Zastanówmy się czy chcemy pracować w małej, średniej czy większej firmie a może interesuje nas praca w korporacji? Możemy też sporządzić listę firm, w których chcielibyśmy zdobyć zatrudnienie, lub tzw. „czarną listę”, na której znajdą się przedsiębiorstwa, z którymi, z rożnych względów, nie chcielibyśmy związać się zawodowo. Warto też mieć pewne wyobrażenie na temat stanowiska, które chcielibyśmy objąć (nie skupiajmy się jednak przesadnie na samej jego nazwie a raczej na zakresie obowiązków, zadań i odpowiedzialności, jakie nas interesują).

Bezładne szukanie pracy może przyczynić się do tego, że będziemy „marnować” nasz cenny czas na uczestnictwo w rozmowach kwalifikacyjnych w firmach, które nas nie interesują. Aby zaoszczędzić sobie takiego stresu i frustracji, warto zebrać jak najwięcej informacji na temat firm, które nas interesują. Możemy tego dokonać poprzez analizę ich witryn internetowych, czy wyszukiwanie opinii na ich temat w Sieci. Ponadto, nasze szanse na znalezienie pracy zwiększyć może uczestnictwo w targach pracy, posiadanie profilu na portalach społecznościowych o charakterze zawodowym oraz znajomi, którzy często mogą coś doradzić lub polecić nas pracodawcy. Postarajmy się, w miarę możliwości, dotrzeć do szczegółowych informacji na temat lokalnego rynku pracy, średnich zarobków, które są oferowane na danych stanowiskach, etc.

3. Brak przygotowania do spotkania z pracodawcą

Bywa, że kandydaci nie przykładają dostatecznej wagi do przygotowań przed rozmową z pracodawcą. Do najczęściej popełnianych błędów zaliczamy: niewłaściwy ubiór, spóźnienie lub przekładnie spotkania na inny termin bez podania uzasadnienia, udzielanie zbyt ogólnych odpowiedzi na zadawane pytania, uporczywe pytanie o wynagrodzenie, etc. Pomóc za to może pozytywne nastawienia do spotkania oraz dbałość o komunikację pozawerbalną: mimika twarzy (czy wiesz, ze delikatny uśmiech w trakcie rozmowy pomoże rozładować stres i napięcie?), postawa, ton głosu, kontakt wzrokowy z rozmówcą, uważne słuchanie, skupianie się na rozmowie. Popracujmy też nad naszą gestykulacją: należy zgrać całe ciało z tym, co mówimy, dyskretnie potakiwać, hamować wybuchy, etc. Kategorycznie zaś wyzbądźmy się odruchu zakrywania ust rękami czy chichotania.  

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz a osoby sprawiające wrażenie aroganckich, przesadnie pewnych siebie oraz te źle przygotowane do rozmowy mogą stracić szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

Nauczmy się płynnie omawiać nasze doświadczenie zawodowe, z pewnością dzięki temu nasze odpowiedzi będą mniej chaotyczne. Możemy również przygotować sobie listę pytań do pracodawcy (np. o szczegóły dotyczące stanowiska pracy, obowiązki, miejsce w strukturze organizacji, podległość, etc.). Przed rozmową o pracę powinniśmy też spisać listę naszych wad i zalet, co z pewnością pomoże nam w określeniu argumentów, które przekonają przyszłego pracodawcę, żeby zatrudnił właśnie nas.

Polecamy: Rekrutacja on-line coraz bardziej popularna

4. Brak znajomości zasad dyplomacji

Na koniec słów kilka na temat etykiety. Otóż, każdy powinien mieć świadomość istnienia pewnych zasad, które wymagają od nas okazywania szacunku oraz dobrych manier. Powinniśmy więc opanować choćby podstawy savoir-vivre'u, by móc z większą swobodą odnaleźć się w danej sytuacji. Warto też wspomnieć o tym, że w każdej sytuacji należy zachować spokój i opanowanie: nawet wtedy, gdy rozmówca (pracodawca, rekruter) będzie celował w nas uszczypliwymi uwagami lub zadawał pytania, które w naszej ocenie godzą w naszą prywatną przestrzeń. Niektórzy pracodawcy celowo poddają kandydatów próbom, w których sprawdza się ich asertywność, odporność na stres oraz umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Prezentowana w takich momentach agresja, wulgaryzmy czy obelgi mogą kandydata zdyskredytować w procesie rekrutacji. Podejdźmy do takich prób raczej jak do kolejnego doświadczenia, które może nas czegoś nauczyć.

Pamiętajmy: w każdej chwili kontaktu z potencjalnym pracodawcą budujemy swój wizerunek i od nas tylko zależy, czy będziemy postrzegani, jako porządni, zdyscyplinowani i profesjonalni czy wręcz przeciwnie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK