| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > Rekrutacja on-line coraz bardziej popularna

Rekrutacja on-line coraz bardziej popularna

Współczesny rynek pracy wymaga od nas coraz większego zaangażowania, kreatywności w szukaniu pracy oraz elastyczności w dostosowywaniu się do proponowanych warunków. Coraz częściej decydujemy się na migracje zarobkowe i udział w rekrutacjach w innych regionach kraju. Rekrutacja on-line staje się coraz bardziej popularną metodą doboru personelu.

W skład rekrutacji on-line wchodzi:

  1. publikacja ogłoszeń o pracę w wirtualnych mediach,
  2. poszukiwanie kandydatów do pracy za pośrednictwem wszelkiej maści portali społecznościowych o charakterze zawodowym,
  3. wysyłanie do kandydatów wirtualnych zaproszeń do wzięcia udziału w prowadzonym naborze,
  4. wirtualna weryfikacja wiedzy i umiejętności kandydatów przy użyciu specjalnie do tego skonstruowanych narzędzi,
  5. przeprowadzanie rozmów rekrutacyjnych on-line.

Wirtualne serwisy ogłoszeniowe

Z pewnością każdy z nas dobrze zna największe i te mniej popularne platformy internetowe z ogłoszeniami o pracę. Większość z nich posiada szczegółowe wyszukiwarki umożliwiające przeglądanie zamieszczonych tam ogłoszeń o pracę  według określonego przez nas klucza wyszukiwania, jak np.: region, branża, stanowisko, data publikacji, etc. Osoba poszukująca pracy z łatwością może dotrzeć do ofert, które oscylują wokół jej doświadczenia, umiejętności i oczekiwań. Wystarczy tylko posiadać dostęp do Internetu i pewną orientację w tym, jak się po nim poruszać.

Polecamy: Testy rekrutacyjne on-line

Dzięki temu możliwe jest zaoszczędzenie czasu na mozolne przeglądanie każdej zamieszczonej w sieci oferty czy oszczędność czasu i pieniędzy, które w przeciwnym razie poświęcić musielibyśmy na regularny zakup prasy i przeglądanie publikowanych tam ogłoszeń o pracę, bądź dotarcie bezpośrednio do siedziby firmy, w celu złożenia „w ciemno” dokumentów aplikacyjnych. Ten układ jest również bardzo korzystny dla pracodawcy, który dzięki internetowemu ogłoszeniu dociera do większej liczby potencjalnych kandydatów do pracy w swojej firmie.

Internetowe platformy z ogłoszeniami o pracę (z biegiem czasu i wzrostem oczekiwań ze strony zarówno pracodawców jak i kandydatów do pracy) poszerzyły wachlarz swoich usług o możliwość umieszczenia tam wirtualnego profilu zawodowo-kompetencyjnego kandydata, możliwość podniesienia kwalifikacji dzięki tematycznym e-kursom.

Polecamy: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jeśli chodzi o pracodawców, dostęp do bazy w/w wirtualnych CV: jej przeszukiwanie w celu odnalezienia osób spełniających założone przez pracodawcę kryteria, czy wreszcie otrzymanie danych kontaktowych do wybranych kandydatów w celu skontaktowania się z nimi w sprawie bieżącego naboru na określone stanowisko.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sanner

Doradca prawny z zakresu Prawa Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »