| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > Jak się zachować podczas rozmowy rekrutacyjnej on-line?

Jak się zachować podczas rozmowy rekrutacyjnej on-line?

W trakcie rozmowy rekrutacyjnej on-line tak samo jak podczas tradycyjnego wywiadu twarzą w twarz rekruter będzie zwracał uwagę zarówno na treść naszych wypowiedzi, jak i wszelkie pozostałe komunikaty nadawane niewerbalnie (ton głosu, mowa ciała, postawa, gestykulacja etc.).

Do wywiadu on-line należy przygotować się dokładnie tak samo jak do rozmowy kwalifikacyjnej w siedzibie pracodawcy, który zwrócił uwagę na naszą kandydaturę. Warto zatem  przypomnieć sobie najważniejsze pozycje z naszego CV oraz dowiedzieć się czegoś więcej na temat firmy (jaka branża, czym się zajmuje, gdzie znajduje się siedziba, etc.).

Koniecznie również postarajmy się odświeżyć sobie treść ogłoszenia o pracę, na które składaliśmy swoją aplikację (nazwę i opis stanowiska, oczekiwania względem kandydatów, etc.). Wszystko to pomoże nam w lepszym zaprezentowaniu swojej osoby i komunikacji z rekruterem.

Polecamy: Oczekiwania finansowe na rozmowie kwalifikacyjnej

Pamiętajmy też o:

  • biznesowym stroju
  • kontakcie wzrokowym (jako że obraz z kamery nieco zniekształca przekaz, warto zapamiętać prosty trik: otóż, aby nasz rozmówca miał wrażenie, że utrzymujemy z nim kontakt wzrokowy, wystarczy patrzeć bezpośrednio w oko naszej kamerki, zamiast na obraz rekrutera na naszym monitorze)
  • wyważonej gestykulacji i mowie ciała (tu znowu warto przypomnieć zasadę „im mniej, tym lepiej” zwłaszcza w przypadku słabszego łączą, które może nie nadążyć z przekazywaniem szybko zmieniającego się obrazu, czy wręcz zniekształcić go; co w konsekwencji może mieć niekorzystny wpływ na odbiór naszej osoby przez rekrutera)
  • poważnym podejściu do tego typu rozmowy i szacunku dla osoby znajdującej się po drugiej stronie monitora (nie zakładajmy nóg na stół, dzieci czy zwierzęta zostawmy w innym pokoju, by nie rozpraszały nas i rekrutera, nie  gotujmy w tym czasie obiadu, by ograniczyć prawdopodobieństwo konieczności wybiegnięcia w trakcie rozmowy do kuchni w celu ratowania przypalającego się dania, etc.).

Rekrutacja on-line, czy tego chcemy czy nie, powoli staje się coraz bardziej powszechną metodą selekcji kandydatów do pracy.

Polecamy: Portale społecznościowe a poszukiwanie pracy

Mam nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom będziecie wiedzieli, jak postąpić w sytuacji, kiedy i Wy pierwszy raz w życiu zamiast tradycyjnego zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną w siedzibie pracodawcy, otrzymacie zaproszenie do rozmowy za pomocą Skype'a. Powodzenia!

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK