| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna umożliwia kandydatowi prezentację umiejętności i kwalifikacji, natomiast pracodawcy pomaga w zebraniu informacji o potencjalnym pracowniku, a także w przedstawieniu mu zasad i obowiązków związanych z daną pracą. Jak dobrze zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej?

Obecnie w każdym CV podawane są tzw. umiejętności miękkie np. asertywność, zdolności interpersonalne czy kompetencje przywódcze. Specjaliści do spraw rekrutacji wiedzą, jak deklarowane cechy sprawdzić. Jednym ze sposobów jest zadawanie tzw. pytań behawioralnych, czyli opartych na naszym zachowaniu w przeszłości. Z tego, jak w konkretnej sytuacji zachowaliśmy się wcześniej, pracodawca wyciągnie wnioski, zakładając, że podobnie postąpimy następnym razem.

Przeprowadzane są także różnego rodzaju testy sytuacyjne, polegające na wcielaniu się przez kandydata w rożne role i radzeniu sobie z wymyślonymi przez pracodawcę sytuacjami np. dostajemy za zadanie wcielić się w rolę przełożonego, który musi poradzić sobie z niesubordynowanym podwładnym lub zmierzyć się z trudnym zadaniem. Oprócz tego rekruter po prostu obserwuje kandydata – jego zachowanie świadczy o wielu ważnych w pracy czynnikach np. kulturze osobistej, umiejętności radzenia sobie ze stresem czy zdolnościach perswazyjnych. Pracodawcy korzystają też często z tzw. recypatii, czyli rejestrowania wrażenia, jakie wywołuje kandydat. W tym celu najczęściej rozmowa jest przeprowadzana przez dwie osoby, które niezależnie od siebie to wrażenie oceniają, posługując się często specjalną skalą. Służy to wybraniu spośród wielu kandydatów osoby, która wyróżnia się swoim sposobem bycia, komunikatywnością i predyspozycjami.

Zobacz: Rekrutacja

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca bądź rekruter może zadawać również podchwytliwe pytania, wystawiając nas na próbę i oceniając naszą osobowość

Aby dobrze się zaprezentować, nie powinniśmy bać się asertywności, czyli wyrażania własny opinii, uczuć i poglądów. Nie zawsze warto odpowiadać tak, jak wydaje nam się, że by sobie tego życzono. Często padają pytania, które mają za zadanie sprawdzić, czy jesteśmy w stanie bronić swoich poglądów i prowadzić wyważoną dyskusję.

Jednym z najtrudniejszych i coraz częściej pojawiających się elementów rozmowy bywają negocjacje płacowe. Aby dobrze się do nich przygotować warto przejrzeć raporty płacowe i dowiedzieć się, ile może zarabiać osoba na podobnym stanowisku, z przybliżonym zakresem obowiązków i z podobnymi kwalifikacjami. Musimy wiedzieć jakie wynagrodzenie minimalne chcielibyśmy otrzymywać. Pamiętamy jednak, że kwestie finansowe nie powinny stać się dominującym elementem naszej rozmowy, aby pracodawca nie uznał, że do pracy motywuje nas wyłącznie czynnik finansowy. Na koniec spotkania warto spytać o termin i sposób udzielenia informacji na temat wyników rekrutacji.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK