| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > Nowe oczekiwania wobec kandydatów aspirujących do pracy w branży IT

Nowe oczekiwania wobec kandydatów aspirujących do pracy w branży IT

W dzisiejszych czasach ekstensywny obszar nowoczesnych technologii informatycznych należy do najbardziej rozwojowych i intratnych. Charakteryzuje go duża dynamika: z niezwykłą wręcz częstotliwością pojawiają się innowacyjne rozwiązania, obejmujące coraz szersze kręgi aspektów życia społecznego i gospodarki. W konsekwencji zaś przyczynia się do tego, iż pojęcie zawodu informatyka i programisty także zwiększa swój zakres i ulega pewnym przeobrażeniom, a w przyszłości prawdopodobnie zostanie poddane gruntownej transformacji. W jaki sposób przekłada się to na sytuację kandydatów ubiegających się o pracę w sektorze IT?

Statystyki

Ostatnie lata przyniosły ogromny wzrost zatrudnienia w branży informatycznej. Ilość ogłoszeń o pracę na stanowiska programistów, informatyków, czy technologów przewyższa pod względem liczebnym oferty pracy z innych dyscyplin. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na przełomie VIII–IX.2011 roku na zlecenie Monsterpolska.pl przez firmę „Mareco”, blisko jedna czwarta przedsiębiorstw deklaruje dalsze zatrudnianie specjalistów, a branżą, w której najczęściej planuje się rekrutacje na stanowiska związane z podstawową działalnością firmy jest branża IT – aż 50%.

Wiedza podstawą osiągnięcia sukcesu w sektorze nowoczesnych technologii informatycznych

Branża IT stanowi specyficzną dziedzinę, w której potwierdzona doświadczeniem specjalistyczna wiedza technologiczna, a w szczególności znajomość unikatowych, nowych bądź mniej popularnych systemów operacyjnych, programów lub języków programowania (np.: Visual Basic, Linux, PGP, Java, C++, C#) jest fundamentalnym wymogiem stawianym przed osobami ubiegającymi się o zatrudnienie w tym sektorze. Oprócz tego niezwykle istotne dla pracodawcy jest posiadanie doświadczenia w pracy na analogicznym stanowisku. W tym wypadku, podobnie jak w innych obszarach, preferuje się kandydatów, którzy przepracowali co najmniej 3 do 5 lat lub więcej. Rzadziej, gdyż w przypadku niespełna 10% publikowanych ogłoszeń, dopuszcza się kandydatury osób posiadających krótszy niż 3 lata staż pracy na specjalistycznym stanowisku.

Polecamy: Czy wiesz, na czym polega „flexipraca”?

Kompetencje miękkie a praca w branży IT

Jakiś czas temu wystarczyło, by kandydat posiadał ugruntowane doświadczenie i obszerną wiedzę z zakresu informatyki oraz programowania i już mógł liczyć na ciekawą propozycję pracy. Taki trend panował jeszcze rok czy dwa lata temu, w tej chwili natomiast – sądząc po lekturze pojawiających się ogłoszeń o pracę – coraz częściej, oprócz specjalistycznej wiedzy technicznej i znajomości nowoczesnych technologii, pracownika IT powinny dodatkowo cechować wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne i komunikacyjne. Prawdopodobnie stanowi to przełom w postrzeganiu i oczekiwaniach stawianych informatykom czy programistom, którzy do niedawna, póki doskonale sprawdzali się w realizacji powierzonych im zadań, mogli być nawet głębokimi introwertykami i niegroźnymi „dziwakami” żyjącymi w swoim własnym świecie kodów, tablic i skryptów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »