| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > Jakie są kryteria wyboru nowego miejsca pracy?

Jakie są kryteria wyboru nowego miejsca pracy?

Załóżmy, że masz do wyboru dwie propozycje zatrudnienia. Jak je ze sobą porównać? Która z nich jest lepsza dla ciebie teraz i dla twojej przyszłej kariery np. za 5 lat?

5. Satysfakcjonujące kontakty z ludźmi
Kontakty z ludźmi decydują o jakości życia, dlatego wpływają także na jakość pracy. Od rodzaju tych kontaktów uzależniamy np. atrakcyjność danej pracy (danego zajęcia czy stanowiska), a związana z nimi satysfakcja lub jej brak mogą wpływać na poziom wydajności i stopień wywiązywania się z obowiązków zawodowych. Jeśli związki z innymi są dla kogoś istotne, wówczas są one silnym motywem już od samego początku aktywności zawodowej. Wpływa to na wybór zawodu, następnie zaś w istotny sposób determinuje ocenę atrakcyjności poszczególnych miejsc pracy i decyzje związane z zawodową sferą życia.

6. Prestiż (firmy, zawodu, stanowiska)
Status społeczny członka społeczeństwa jest w dużym stopniu wyznaczany przez jego pozycję zawodową. Pewne zawody cieszą się większym poważaniem i szacunkiem niż inne. To prawdopodobnie właśnie dlatego niektóre kierunki studiów są tak atrakcyjne dla kandydatów (np. prawo czy medycyna). Status może jednak również zależeć od prestiżu firmy, w której jest się zatrudnionym. W międzywojennej Polsce, ze względu na wysoki autorytet państwa, wszystkie związane z nim instytucje (policja, wojsko, administracja państwowa) cieszyły się poważaniem i były pożądanymi pracodawcami. Dziś to wielkie międzynarodowe korporacje są z reguły obiektem marzeń wielu poszukujących pracy absolwentów.

Polecamy serwis Szkolenia

7. Awans (rozwój zawodowy)
Potrzeba osiągnięć, podnoszenia statusu, ambicje i aspiracje to niezwykle istotny motywator w przypadku kariery. Motywy związane z awansem bywają bardzo silne i w niezwykle istotny sposób nadają charakter życiu zawodowemu. Trzeba także wspomnieć, że awans łączy się najczęściej ze wzrostem statusu społecznego, przekłada się na wyższe wynagrodzenie, często łączy się z władzą oraz większą niezależnością. Nastawienie na awans może rozstrzygać o przebiegu kariery od samego jej początku, gdyż niektóre zawody i branże umożliwiają go w większym stopniu niż inne.

8. Doskonalenie (podnoszenie kwalifikacji)
Podnoszenie kwalifikacji może być ważnym atutem zawodowym. Oczywiste jest, że osoby, które więcej wiedzą i umieją, są bardziej konkurencyjne na rynku pracy. Dla wielu ludzi podnoszenie kwalifikacji jest więc instrumentem służącym rozwojowi zawodowemu. Jest ono także narzędziem samorozwoju – wiedza i umiejętności zmieniają człowieka, zwiększają jego osobiste możliwości. Dlatego też aspekt ten może być dla wielu pracowników bardzo istotny. Wiele osób właśnie pod kątem możliwości doskonalenia analizuje atrakcyjność poszczególnych ofert pracy.

Pozycja pracy w osobistej hierarchii wartości zwykle nie jest czymś stałym. U wielu osób podlega ona zmianom w czasie, głównie wynikającym z wieku, osiągnięć, pozycji finansowej, a także indywidualnych preferencji. Warto je uwzględniać w samodzielnych rozważaniach nad karierą i wyborem propozycji nowej pracy i warto je uaktualniać, przynajmniej raz w roku. Dobrym momentem na to jest koniec roku.

Artykuł pochodzi z książki „Modele karier. Przewidywanie kolejnego kroku” Marka Suchara (Wydawnictwo C.H. Beck, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Potrzeba osiągnięć, podnoszenia statusu, ambicje i aspiracje to niezwykle istotny motywator w przypadku kariery.
Potrzeba osiągnięć, podnoszenia statusu, ambicje i aspiracje to niezwykle istotny motywator w przypadku kariery.

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dylewska

Prawnik w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK