| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > Ciekawa ścieżka kariery w organizacjach pozarządowych

Ciekawa ścieżka kariery w organizacjach pozarządowych

Ponad 900 ofert pracy w fundacjach, stowarzyszeniach czy organizacjach pozarządowych zostało opublikowanych z początkiem września w największych polskich serwisach rekrutacyjnych i portalach tematycznych. Są przeznaczone nie tylko dla wolontariuszy czy stażystów. Poszukuje się także tłumaczy, specjalistów od szkoleń, ekspertów oraz konsultantów w dziedzinie biznesu, informatyków pracowników działów rekrutacji, koordynatorów czy sekretarek.

We wrześniu na rynku pracy organizacje pozarządowe poszukują głównie chętnych do pracy w charakterze fundraiserów - osób, których zadaniem jest przede wszystkim pozyskiwanie funduszy. Najwięcej spośród ponad 50 ofert opublikowanych w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl pochodzi z Warszawy i województwa mazowieckiego oraz z Dolnego Śląska i Małopolski. Najmniej takich ofert jest z województw: podkarpackiego, podlaskiego i zachodniopomorskiego.

Większość pracowników jest zatrudniona w organizacjach pozarządowych na umowę o zlecenie. Fundraiser może liczyć na średnie zarobki w granicach od 1 500 do 3 000 zł. brutto. Choć zdarzają się przypadki, kiedy w zależności od liczby zebranych deklaracji zarobki sięgają nawet 5 000 zł brutto. Kandydaci muszą się jednak liczyć ze sporą konkurencją. O każde miejsce starają się średnio 52 osoby. Zajęcia tego typu są podejmowane głównie przez ludzi młodych, dla których współpraca z organizacją pozarządową jest urozmaiceniem, wyzwaniem czy nawet okazją do zdobycia nowych doświadczeń. Zawsze też stanowi wartościowy wpis w CV podczas poszukiwania pracy – mówi Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Generalny infoPraca.pl.

Organizacje zatrudniające fundraiserów bardziej niż formalne wykształcenie cenią sobie osobowość, umiejętność argumentacji i budowania relacji z ludźmi oraz otwartość na kontakty. Większość z nich takie umiejętności zdobywa w praktyce, podpatrując bardziej doświadczonych kolegów. Cechy, które mogą w znacznym stopniu pomóc fundraiserowi to otwartość, kreatywność i pozytywne nastawienia do życia i ludzi.

Polecamy bezpłatną bazę wzorów umów pracowniczych >>

Dla nas ważne jest także zaangażowanie, bo jest to niezbędne by móc przekonać kogoś do wspierania dotacji na rzecz organizacji – wyjaśnia Katarzyna Guzek z Greenpeace. Często spotykamy się z sytuacją, w której osoby dołączające do nas jako studenci (w domyśle na krótko), pozostają z nami bardzo długo, bo poczuły, że jest to praca właśnie dla nich i chcą z nią łączyć swoją przyszłość.

Rynek stałej pracy dla specjalistów od fundraisingu się rozwija. Z ich usług korzysta już nie tylko sektor pozarządowy, ale także teatry, szpitale i szkoły wyższe – tłumaczy Beata Szilf-Nitka. Co prawda fundraiserzy kojarzą się najczęściej ze zbiórką pieniędzy, ale pozyskują też przedmioty i usługi. Budowanie pozytywnego wizerunku danej fundacji wśród darczyńców oraz podtrzymywanie stałych relacji, to też jest fundraising.

Przeczytaj również: Na czym polega wprowadzenie do pracy nowego pracownika?

Polski sektor pozarządowy istnieje od ponad 21 lat. Z końcem pierwszego półrocza 2010 roku w prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny spisie zarejestrowanych było ponad 84 tys. stowarzyszeń i 10 tys. fundacji. Według bazy danych portalu ngo.pl, w Polsce istnieje ponad 123 tys. organizacji pozarządowych, działających w takich dziedzinach jak ochrona praw, ochrona zdrowia, nauka, kultura, bezpieczeństwo publiczne, integracja europejska czy ekologia.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Organizacje zatrudniające fundraiserów bardziej niż formalne wykształcenie cenią sobie osobowość, umiejętność argumentacji i budowania relacji z ludźmi oraz otwartość na kontakty.
Organizacje zatrudniające fundraiserów bardziej niż formalne wykształcenie cenią sobie osobowość, umiejętność argumentacji i budowania relacji z ludźmi oraz otwartość na kontakty.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Matusiak

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK