| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > W jakiej branży jest szansa na szybkie zatrudnienie?

W jakiej branży jest szansa na szybkie zatrudnienie?

W dobie spowolnienia gospodarczego straty liczą niemal wszystkie branże. Jednak firmy zamierzają nadal inwestować. Wystarczy przejechać się przez centrum dużych miast i zobaczyć, że prężnie działa budownictwo zarówno infrastrukturalne, jak i mieszkaniowe.

Budownictwo przemysłowe

Następną gałęzią jest budownictwo przemysłowe (hale produkcyjne, magazynowe, centra logistyczne, energetyka). Związane jest ono bezpośrednio z koniunkturą rynkową. Obserwujemy również i tutaj zastój w realizacjach, a co za tym idzie pojawienie się zwiększonej ilości kandydatów z obszaru automatyki, elektryki, energetyki, specjalistów ds. konstrukcji stalowych i żelbetowych specjalizujących się w konstrukcjach wielkokubaturowych, projektantów czy też monterów. Z racji ilości odstępnych kandydatów stawki wynagrodzenia uległy obniżeniu.

Budownictwo infrastrukturalne

Drogi, mosty, kolej, lotniska. W przeciwieństwie do pozostałych dziedzin budowlanych, w ostatnich miesiącach budownictwo infrastrukturalne wyraźnie rozwija się i zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży nadal rośnie. Związane jest to z finansowaniem projektów z funduszy unijnych oraz zamówień publicznych, a nie z prywatnych środków. Poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy z odpowiednimi uprawnieniami oraz doświadczeniem. 

Polecamy: Dlaczego pracodawcy wolą elastyczne formy zatrudnienia?

Najbardziej potrzebni kandydaci to projektanci z uprawnieniami, kosztorysanci, kontraktu, koordynatorzy projektów. A o takich kandydatów jest trudno na polskim rynku w odniesieniu do potrzeb. W zawiązku z tym faktem wynagrodzenia w tej branży utrzymują się na stałym poziomie z lat ubiegłych i raczej nie ulegną obniżeniu.

Rokowania są optymistyczne

Rynek budowlany uległ silnemu zachwianiu w wyniku destabilizacji gospodarki światowej, co z perspektywy firmy doradztwa personalnego może oznaczać wielu bezrobotnych pracowników liniowych, problem ze znalezieniem pracy wśród kadry budowlanej średniego szczebla oraz możliwe niższe zarobki na stanowiskach specjalistycznych. Na dzień dzisiejszy, w naszym odczuciu, rynek powoli stabilizuje się.

Firmy zamierzają nadal inwestować w nowe projekty aczkolwiek bardziej ostrożnie, redefiniując pierwotne plany, korzystając ze środków własnych, a nie kredytów bankowych. Nadzieją są również zamówienia publiczne. Rozbudowa szpitali, laboratoriów, szkół, placówek społecznych, a przede wszystkim infrastruktura związana z Euro 2012. Przede wszystkim pracownicy związani z szeroko pojętym budownictwem mieszkaniowym doświadczą zmian w koniunkturze rynkowej.

Budownictwo przemysłowe oraz komercyjne rokuje na dalszy rozwój. W ramach obniżenia kosztów projektów, wynagrodzenia pracowników mogą ulec nieznacznemu obniżeniu w porównaniu z rokiem ubiegłym. Pomimo ogólnorynkowej tendencji, sądzimy, że jest to sytuacja przejściowa, wstrzymanie oddechu przed kolejnym skokiem w prosperity.

Marcin Jagodziński, Consultant HAYS Construction & Property

Czytaj także

Ekspert:

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Budownictwo przemysłowe oraz komercyjne rokuje na dalszy rozwój. W ramach obniżenia kosztów projektów, wynagrodzenia pracowników mogą ulec nieznacznemu obniżeniu w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Budownictwo przemysłowe oraz komercyjne rokuje na dalszy rozwój. W ramach obniżenia kosztów projektów, wynagrodzenia pracowników mogą ulec nieznacznemu obniżeniu w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Talento

Firma konsultingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK