| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > Jak przygotować się do spotkania z doradcą personalnym?

Jak przygotować się do spotkania z doradcą personalnym?

Jeśli zdecydowałeś na współpracę z agencją doradztwa personalnego warto jest dobrze się przygotować do spotkania z ekspertem. Podczas rozmowy konsultant będzie chciał poznać m.in. doświadczenie zawodowe oraz dlaczego wcześnie zmienialiśmy miejsca pracy i jaki jest obecny powód poszukiwań.

Te oczekiwania zostają przedstawione potencjalnemu pracodawcy, warto więc tę kwestię przemyśleć przed spotkaniem z konsultantem. Nawet bardzo dobre wrażenie może prysnąć, kiedy pytani już bezpośrednio przez potencjalnego pracodawcę o nasze oczekiwania finansowe podajemy odmienne kwoty, niż te podane na spotkaniu z konsultantem. Dla wielu pracodawców jest to zachowanie całkowicie dyskredytujące kandydaturę danej osoby.

Jeżeli nasze stanowisko wiąże się z prowadzeniem projektów, zachęcam do przygotowania listy projektów, przy których braliśmy udział. Warto przypomnieć sobie naszą rolę w tych projektach, jak również podać parametry charakteryzujące dany projekt. To samo tyczy się stanowisk handlowych, przypomnijmy sobie naszych Klientów, średnie obroty, jakie wypracowaliśmy dla firmy, sukcesy sprzedażowe odniesione przez nas lub przez nasz zespół. Osoby z doświadczeniem kierowniczym mogą być zapytane o swój styl zarządzania, o problemy, z jakimi spotykają się w zarządzaniu zespołem i o sposoby, jak sobie z powyższymi trudnościami radzą.

Polecamy: Jak przebrnąć przez rozmowę kwalifikacyjną? - porady

Konsultanci pracują nad podobnym projektami. Dobra współpraca z konsultantem może zaowocować licznymi ofertami pracy. Zachęcam do szczerości w rozmowie rekrutacyjnej i nie mijanie się z prawdą. Do najczęstszych naciągnięć kandydatów zaliczyć można nieadekwatną ocenę znajomości języka obcego, wydłużanie okresu pracy u pracodawców, nieuwzględnianie w CV miejsc pracy, w których pracowaliśmy krótko, podawanie niewłaściwej nazwy stanowiska, zawyżanie swoich umiejętności korzystania z komputera i podstawowego oprogramowania, mijanie się z prawdą przy podawaniu powodów odejścia z pracy.

Niestety konsultant, który stracił zaufanie do kandydata poświęci więcej czasu na szukanie innej osoby, niż zaryzykuje rekomendację kandydata, który raz skłamał.

Poniżej w kilku punktach zaznaczam podstawowe korzyści ze współpracy z agencją rekrutacyjna:
• Dostęp do znacznie szerszej liczby ofert w tym do ofert pracy na stanowiska, gdzie prowadzona jest rekrutacja niejawna;
• Kontakt z osobami, które są na bieżąco z ofertami pracy i mają odpowiednie kwalifikacje i wiedzę, by doradzić, która oferta może być bardziej interesująca;
• Większa wiedza i kontrola nad statusem swojej kandydatury w projekcie rekrutacyjnym;
Korzyści z takiej współpracy jest dużo więcej, zależą one od indywidualnych potrzeb kandydata, ale również od relacji, jaka wypracuje się z konsultantem.

Anna Lisowska-Rakowska, Konsultant w Dywizji Manufacturing

Polecamy artykuły

Ekspert:

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Coraz mniejsze zdziwienie budzi telefon od tzn ‘headhuntera’ z ofertą pracy. Nadal jednak dla wielu osób agencja rekrutacyjna to tylko pośrednik a nie potencjalny partner w biznesie, jakim jest rynek pracy.
Coraz mniejsze zdziwienie budzi telefon od tzn ‘headhuntera’ z ofertą pracy. Nadal jednak dla wielu osób agencja rekrutacyjna to tylko pośrednik a nie potencjalny partner w biznesie, jakim jest rynek pracy.

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK