REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przebrnąć przez rozmowę kwalifikacyjną - porady

 HAYS Poland
Doradztwo personalne
Zanim odpowiesz na większość trudnych pytań, zastanów się nad odpowiedzią i nad tym, jak chcesz ją wyrazić – to pomoże Ci mówić z większa pewnością siebie.
Zanim odpowiesz na większość trudnych pytań, zastanów się nad odpowiedzią i nad tym, jak chcesz ją wyrazić – to pomoże Ci mówić z większa pewnością siebie.

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowałeś dobre CV, które wzbudziło zainteresowanie Twojego potencjalnego pracodawcy. Teraz kolejny etap przed Tobą - rozmowa kwalifikacyjna. W poniższym artykule przedstawiamy kilka porad - jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Przygotuj się

  • Musisz wiedzieć, z kim masz spotkanie, gdzie i jak tam dotrzeć.
  • Zabierz ze sobą dane kontaktowe, pojedyncze CV, długopis i notes.
  • Zanim pójdziesz, przeczytaj informacje o firmie, odwiedź strony internetowe konkurencji i czytaj branżowe czasopisma z nastawieniem na ostatnie istotne wydarzenia.
  • Załóż elegancki, ale wygodny strój – dobre pierwsze wrażenie jest konieczne.

Pierwsze wrażenie 

REKLAMA

  • Gdy idziesz w kierunku drzwi frontowych, pamiętaj, że już w tej chwili robisz wrażenie na przyszłym pracodawcy.
  • Każdy, od recepcjonisty do dyrektora zarządzającego, może pośrednio lub bezpośrednio wpłynąć na finalną selekcję kandydatów lub nawet na końcowa decyzję.
  • Na miejscu będziesz przedstawiony swoim współrozmówcom. Patrz na nich podczas przywitania, uśmiechaj się i uważnie zapamiętaj ich imiona, tak abyś mógł się do nich zwrócić podczas rozmowy.
  • Jeżeli razi Cię słońce lub krzesło jest chwiejne, powiedz coś zamiast wiercić się i dekoncentrować podczas rozmowy. Kompetentni ludzie znajdują rozwiązania i nigdy nie plasują się na drugim miejscu!

Pytania do Ciebie 

  • Rozluźnij się – wyobraź sobie, że rozmawiasz z przyjacielem.
  • Słuchaj – czasami ludzie stają się tak pochłonięci swoimi emocjami, że zapominają, iż należy słuchać zadawanych pytań. Zwolnienie tempa pomoże Ci usłyszeć pytania i odpowiedzieć na nie prawidłowo.
  • Zanim odpowiesz na większość trudnych pytań, zastanów się nad odpowiedzią i nad tym, jak chcesz ją wyrazić – to pomoże Ci mówić z większa pewnością siebie.
  • Patrz na osobę, do której się zwracasz, ale nie wyłączaj z obecności pozostałych rozmówców.
  • Jeżeli powiedziałeś coś, czego nie miałeś na myśli i obawiasz się, że to może zniszczyć twoją szansę, po prostu skoryguj to poprzez powtórne przedstawienie tego, co naprawdę chciałeś wyrazić. Nie wycofuj się - to może być twoja jedyna szansa na przedstawienie tego zagadnienia.
  • Bądź rzeczowy i szczery odnośnie swoich mocnych i słabych stron. Pokaż, że traktujesz swoje słabości jako cechy, które usiłujesz udoskonalić

Porównaj: Jak często zmieniać prace?

Pytania do współrozmówcy

Są szansą dla zademonstrowania entuzjazmu i zainteresowania. Zasadniczo ważne jest, aby mieć kilka pytań uprzednio przygotowanych:

  • Jacy ludzie pracują w danym dziale?
  • Jaki wpływ na moją rolę w firmie będą mieli współpracownicy? 
  • Jakie szkolenia i kursy organizuje firma? 
  • Co będzie należało do moich głównych obowiązków? 
  • W jakich projektach będę brał udział? 
  • Jakie interakcję występują z innymi działami, dostawcami lub klientami firmy? 
  • Jakie plany rozwoju ma firma – jak to wpłynie na moją rolę? Gdzie znajdują się możliwości rozwoju w obrębię firmy?

Podsumowanie 

  • Mogą pojawić się wyjaśnienia odnośnie kontynuacji procesu rekrutacji. Jeżeli tak się nie stanie, zapytaj o to. Spróbuj także dowiedzieć się, kiedy możesz się spodziewać odpowiedzi, ale nie naciskaj - niektórzy rekruterzy nie będą chcieli zagłębiać się w grafiki, dopóki nie znajdą czasu, aby rozważyć wszystkie kandydatury.
  • Upewnij się, że odpowiednie osoby wiedzą gdzie jesteś osiągalny.
  • Na koniec podziękuj za rozmowę i czas oraz uściśnij dłoń.

Polecamy serwis Manager

Działania po rozmowie kwalifikacyjnej 

  • Wykonaj telefon do swojego konsultanta ds. rekrutacji i daj mu znać jak Ci poszło.
  • Twój konsultant jest zatrudniony przez firmę, która współpracuje z tobą. On również może poradzić sobie z wątpliwościami czy obiekcjami, które się pojawiły lub wpłynąć na pracodawcę, aby zaczekał, aż dostarczysz więcej informacji.
  • Niektóre osoby prowadzące wywiad mogą dać Ci bezpośredni numer telefonu, na wypadek jakichkolwiek dalszych wątpliwości. Skorzystaj w razie potrzeby, ale go nie nadużywaj, odczekaj rozsądny okres czasu – idealnie tydzień.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA