| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Motywowanie > W zdrowym ciele...efektywny pracownik

W zdrowym ciele...efektywny pracownik

Na całym świecie zarówno duże korporacje, jak i mniejsze startupy inwestują w zdrowie swoich pracowników organizując im rozmawite formy aktywności ruchowej. Od zajęć medytacji, jogi w biurze po mecze piłki nożnej a nawet wyjazdy na obozy przetrwania, czy popularny także w Polsce paintball. Playstation, stoły do gry w piłkarzyki czy popularny draft pomału ustępują miejsca grupowym zajęciom sportowym, gwarantującym także psychiczny relaks.

„Joga to doskonały relaks dla pracownika po średnio 8 godzinach spędzonych przed komputerem, odświeża nie tylko umysł ale przynosi ulgę ciału, które często jest pokurczone i spięte od ciągłego siedzenia. W naszej firmie zajęcia odbywają się raz w tygodniu, po godzinie 18:00 i jest to doskonały moment na powrót z wirtualnego świata do normalności” – komentuje Agnieszka Kropelnicka z ShopAlike.pl. Ćwiczą wszyscy, od Team Liderów po Stażystów, ci którzy jogę praktykują od lat i ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z tym sportem.

Zobacz: Mentoring w biznesie

Pozostając w temacie równowagi ciała i umysłu, warto przyjrzeć się programowi dla pracowników prowadzonemu w siedzibie internetowego giganta firmy Google. Program „Search Inside Youself” skierowany jest do pracowników korporacji i ma na celu ich wyciszenie się oraz zatopienie w medytacji przez kilkanaście minut dziennie. Nazwa programu to zabawne przestawienie słowa „wyszukiwać”: z wyszukiwania w przeglądarce Google, dzięki medytacji i pracy z oddechem pracownicy korporacji poszukują samych siebie, a co za tym idzie pokładów własnych możliwości. Medytacja oraz praca z oddechem, to bardzo popularne zajęcia w Stanach Zjednoczonych oraz Indiach. Firmy zapewniają swoim pracownikom specjalne programy rozwoju umiejętności pracy z oddechem oraz tworzą pomieszczenia, w których mogą się wyciszyć.

Floorball w Czechach

W Czechach nadal popularne pozostają sporty zespołowe odbiegające jednak od klasycznych form gry jak piłka nożna czy siatkówka. Popularnym sportem, który z chęcią uprawiają pracownicy serwisu Ušetřeno.cz w Pradze, to tzw. floorball - czyli hokej na trawie lub w tym przypadku hokej na biurowym korytarzu. Ten przykład pokazuje, że zdeterminowani pracownicy również sami potrafią zorganizować sobie aktywny czas w godzinach pracy. Przyjemnie jest przecież zagrać krótki mecz z kolegami z pokoju obok.

Zobacz też: Popełnianie błędów a efektywność osobista

Czy to się opłaca?

O tym, jaki jest wpływ programów aktywizujących ruchowo pracowników na ogólną kondycję firmy jest trudny do oszacowania, niemniej w kliku międzynarodowych firmach udało się policzyć, czy zwyczajnie się to pracodawcom opłaciło. Wiodący producent procesorów firma Intel Corporation przeprowadziła w swojej firmie trójstopniowy program zdrowotny dla pracowników, a jego koszty zwróciły się blisko 5-cio krotnie. W tym czasie pracownicy również mniej chorowali i znacznie wzrosła ich wydajność w pracy. Unilever z oddziałem w Hamburgu oraz Harvard Medical School doszły do wniosku, że każde 1,50 Euro zainwestowane w zdrowie pracownika przynosi 5,60 Euro zysku w zamian.

Wnioski wydają się więc proste. Inwestowanie pracodawców w zdrowie pracowników przynosi korzyści nie tylko tym ostatnim. Zdrowy pracownik to przede wszystkim zadowolony, kreatywny i wydajny pracownik bez względu na to, jaką formę aktywności zapewni mu pracodawca. Każda z nich przyczyni się do sukcesu całej firmy.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł został przygotowany na podstawie danych zebranych przez zespół pracowników platformy zakupowej ShopAlike.pl, która od początku 2015 roku z powodzeniem prowadzi program „Joga w godzinach pracy”.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK