REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Popełnianie błędów a efektywność osobista

Grzegorz Frątczak
Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.
popełnianie błędów
popełnianie błędów

REKLAMA

REKLAMA

W poszukiwaniu rozwiązań podnoszących naszą życiową efektywność nie ma niestety dróg na skróty. Zgodnie z łacińską sentencją „Errare humanum est” (błądzić jest rzeczą ludzką), zanim dotrzemy do określonego celu, musimy liczyć się z drobnymi porażkami. Są one nieodłącznym elementem ewentualnego sukcesu – pod warunkiem jednak, że będziemy potrafili wyciągnąć z nich właściwe wnioski.

Błędy w życiu osoby stale szukającej możliwości rozwoju są czymś oczywistym. Można porównać je do potknięć dziecka, które rozpoczyna naukę chodzenia – niektóre z upadków w danej chwili mogą być nawet bolesne, ale finalnym efektem jest przyswojenie sobie nowej umiejętności.

REKLAMA

Najważniejsze jest przy tym nasze podejście. Owe błędy powinniśmy traktować jako coś, co sprawia, że każdego dnia stajemy się lepsi niż wczoraj, a nie jako elementy codzienności powodujące stres, zdenerwowanie czy zły humor.

Jakie zatem błędy warto popełniać i jak wyciągać z nich wnioski?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Szukanie optymalnej drogi

Naturalnym zachowaniem naszego umysłu jest tworzenie nawyków, czyli schematów postępowania, które eliminują proces myślenia. Bez nich każdorazowo musielibyśmy od nowa rozstrzygać daną sytuację, co zajmowałoby nam mnóstwo czasu i energii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Próby dokonania zmiany i poszukiwanie nowych dróg dojścia do określonego efektu prawdopodobnie będą się więc wiązały z błędami:

REKLAMA

- Liczba alternatywnych sposobów, które należy sprawdzić i odrzucić może być duża, ale jeśli na koniec wypracujemy rozwiązanie optymalne, np. skracające nasz czas pracy o godzinę, szybko dojdziemy do wniosku, że warto było owe drobne porażki ponieść - wyjaśnia Grzegorz Frątczak, trener zarządzania czasem i coach w dziedzinie zmiany złych nawyków.

Warto zatem próbować diagnozować sytuacje, w których posługujemy się skrótami myślowymi i oceniać, w jaki sposób nas to ogranicza. Wypracowanie rezultatów, które okażą się skuteczne i efektywne może być dla nas trudne, ale z całą pewnością dużo bardziej opłacalne, niż powtarzanie utartych schematów.

Porządek, który poprawia życiową efektywność

Szersza perspektywa

Kolejnym elementem, który może nas czegoś nauczyć, jest uświadomienie sobie własnych ograniczeń myślowych.

- Przykładowo, jeśli postawimy sobie za cel wyłowienie z koszyka wszystkich srebrnych kuleczek, nasza percepcja ograniczy się niemal wyłącznie tylko do zauważania tego kruszcu. A może się przy tym okazać, że tuż obok leżały dużo bardziej wartościowe kulki złote – mówi Grzegorz Frątczak.

Tego typu błąd wynikający z nadmiernego skupienia na danym zadaniu można traktować dwojako. Oczywiście, w takim wypadku większość z nas byłaby zła na siebie za przegapioną szansę. Zamiast tego warto się jednak nauczyć patrzenia na każdy problem z nieco szerszej perspektywy i nie ograniczania się wyłącznie to realizacji pierwotnych zamierzeń.

Poznaj swój social graph i zacznij z niego korzystać

Trzy kroki do sukcesu

REKLAMA

Jak zatem widzimy, błędy z pewnością mogą być dobre i działać na naszą korzyść. Stanie się tak jednak tylko w sytuacji, gdy doprowadzą nas one do ostatecznego sukcesu. By nie popełniać ich w kółko, warto swoje działania podzielić na trzy wyraźne etapy.

- Pierwszy krok to planowanie. Ustalmy, co konkretnie chcemy zmienić, jak to osiągniemy oraz jakiego rezultatu oczekujemy. W tym momencie należy także pomyśleć o ewentualnych negatywnych konsekwencjach naszego działania i sposobach ich zmniejszenia lub wyeliminowania – podpowiada specjalista z CEO Solutions.

Następne jest oczywiście działanie. Testowanie czegoś nowego powinno przy tym trwać minimum siedem dni, gdyż średnio dopiero po takim czasie jesteśmy w stanie racjonalnie ocenić wartość wprowadzonych zmian.

Ostatnim etapem będzie z kolei weryfikacja. W tym momencie określamy, co udało się osiągnąć, a co nadal wymaga poprawy. Może się też okazać, że zaimplementowana innowacja, choć w teorii jest słuszna, nie jest dopasowana do naszych indywidualnych preferencji i wymaga dalszych modyfikacji. I nie ma w tym nic złego – zamiast męczyć się z czymś, co nam nie pasuje, lepiej poszukać innych, bardziej odpowiadających nam alternatyw.

- Powyższa metoda pozwala na stosunkowo szybkie wprowadzanie zmian i dochodzenie do idealnego efektu końcowego. W jej trakcie popełnimy rzecz jasna dużo błędów, które zostaną wyeliminowane dopiero w kolejnym kroku. Praktyka bowiem znacznie skuteczniej weryfikuje początkowe, teoretyczne założenia, kluczem do sukcesu w tym wypadku będzie zatem działanie i sprawdzanie – mówi na koniec specjalista zarządzania czasem.

Jak przeciwdziałać stratom czasu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA