REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co cenimy najbardziej w swojej pracy?

Z pracą najczęściej często łączy się również stres.
Z pracą najczęściej często łączy się również stres.

REKLAMA

REKLAMA

Dobre samopoczucie wpływa na jakość naszego życia we wszystkich jego aspektach - to oczywiste. Gdy jesteśmy smutni, źli lub zestresowani, zazwyczaj bardziej pesymistycznie postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość i gorzej radzimy sobie w pracy. Co zatem cenimy najbardziej w swojej pracy?

Im dłuższy staż pracy, tym gorzej

Opublikowany w listopadzie raport „Philips Index 2010: Badanie jakości życia Polaków” potwierdza, że spośród wszystkich aspektów życia Polacy czują się najmniej zadowoleni z tych, które związane są z pracą zawodową. Co więcej, ów brak satysfakcji pogłębia się wraz z wiekiem: wskaźnik łączący deklarowany przez badanych poziom zadowolenia i ważności z pracy wynosi 67% dla osób w wieku od 25 do 34 lat, natomiast już tylko 22% dla grupy wiekowej 55-64 lata. Jak przypuszcza Małgorzata Ohme ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, przyczyną może być wyczekiwanie przez osoby w starszym wieku upragnionej emerytury.

REKLAMA

Dowiedz się Jak obliczana jest emerytura mieszana i kto ma do niej prawo?

Zwraca uwagę także fakt, że praca i kariera nie została oceniona jako istotna dla dobrego samopoczucia przez prawie 1/3 kobiet biorących udział w badaniu; dla porównania, odsetek mężczyzn, którzy zadeklarowali podobnie, wyniósł 20%. – Pomimo zdobyczy feminizmu, kobiety ciągle postrzegają swój sukces zawodowy jako kwestię drugorzędną. Dla mężczyzny praca i kariera to nadal istotna aktywność – tłumaczy kulturoznawca dr Jacek Wasilewski.

Polak pracujący - Polak zestresowany?

REKLAMA

Z pracą najczęściej często łączy się również stres. Według wyników badania, chociaż na swoją pracę narzeka tylko co dziesiąty Polak (zdecydowanie niezadowolonych z pracy jest tylko 2%, a raczej niezadowolonych – 8%), to obok kwestii finansowych (opłacanie rachunków, odkładanie pieniędzy na przyszłość, koszty związane z leczeniem) jest ona dla naszych rodaków głównym czynnikiem stresogennym: odsetek osób uważających, że ma ona pewien lub znaczący wpływ na poziom odczuwanego przez nie stresu, wyniósł 42%.

Jako źródło stresu respondenci najczęściej podawali przełożonych (43%) oraz współpracowników (40%). Dla 37% respondentów jest nim dojazd do miejsca zatrudnienia, natomiast dla 28% - utrata pracy. Sporo zmartwień przysparza Polakom również samo podjęcie pracy i pojawienie się konieczności samodzielnego utrzymania. - Znamienne jest również to, że według wyników badania najwięcej zestresowanych osób należy do grupy wiekowej 35-44 lata, w której aktywność zawodowa jest bardzo wysoka – zauważa Małgorzata Ohme.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarobki to nadal podstawa

Co Polacy cenią w życiu zawodowym najbardziej? Chyba nikogo nie zaskoczy informacja, że w świetle wyników badania najbardziej istotne są dla nas zarobki – ponad trzy czwarte badanych (78%) uznało, że ich wysokość ma znaczący wpływ na ich samopoczucie. Niestety, jednocześnie tylko 18% z nich deklaruje zadowolenie z uzyskiwanych przychodów. – Praca daje nam satysfakcję, ale chcielibyśmy zarabiać więcej – komentuje ten wynik Michał Pozdał, wykładowca SWPS.

Przeczytaj: Dlaczego pracujemy lepiej, a zarabiamy gorzej?

REKLAMA

Niemal równie znaczącą kwestią jest sam fakt posiadania pracy, który jako ważny określiło 74% badanych. Mniej istotna jest dla Polaków ilość przysługujących im dni urlopu (63%) oraz stosunki z szefem i współpracownikami (61%). Ta ostatnia informacja wydaje się szczególnie ciekawa, zwłaszcza gdy spojrzymy na odsetek osób, dla których ważne są relacje z rodziną (97%), przyjaciółmi (95%) oraz współmałżonkiem lub partnerem (80%). Potwierdza to panujące szeroko przekonanie, że Polacy nad sukcesy w pracy przekładają szczęście rodzinne i dobre relacje z najbliższymi.

Porównanie wyników raportu Philips Index 2010 z różnych krajów świata wskazuje, że Polska znajduje się w czołówce państw (za Japonią, Tajwanem, Brazylią oraz Koreą), których obywatele są najmniej usatysfakcjonowani wysokością osiąganych zarobków. Różnica pomiędzy deklarowaną średnią ważności przychodów a poziomem satysfakcji z nich wyniosła w naszym kraju -37%, co stawia nas daleko w tyle za najbardziej zadowolonymi ze swoich zarobków Turkami (różnica: 46%), Malezyjczykami (1%) oraz mieszkańcami Arabii Saudyjskiej (również 1%). Na szczęście jednak nie znajdujemy się wśród najbardziej zestresowanych państw świata, do których według wyników raportu należą Indie, Tajwan, Korea, Wielka Brytania oraz Francja.

Od reszty świata nie odstajemy natomiast, jeśli chodzi o deklarowane przez nas główne generatory stresu: konieczność regulowania rachunków, oszczędzania na przyszłość, obawa przed utratą pracy spędzają sen z powiek ludziom na całym świecie.

Źródło: Royal Philips Electronics

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA