| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Motywowanie > Jakie jest 9 podstawowych warunków motywującej pracy?

Jakie jest 9 podstawowych warunków motywującej pracy?

Gdy przyjmiemy, że nasi pracownicy są kreatywni, zorientowani na osiągnięcia i sukces zawodowy, to nie możemy przydzielać im pracy ogłupiającej, poniżej możliwości, opartej na rutynie. Praca musi motywować do wysiłku intelektualnego i zaangażowania emocjonalnego, dlatego powinna spełniać wymienione niżej warunki.

1. Praca powinna dawać poczucie realizacji rzeczy i spraw ważnych z punktu widzenia wartości ogólnoludzkich, zawierać pierwiastek szlachetności intencji i zamierzeń w zakresie dobra publicznego: np. postęp w leczeniu chorób cywilizacyjnych, redukcja stref biedy i niedostatku, ułatwienie dostępu do edukacji itd.

2. Praca musi być sensowna i interesująca, stwarzać możliwości wykorzystania posiadanych kwalifikacji, ale również kształtować warunki ich podwyższania, stałego doskonalenia na zasadzie life long learning.

3. Praca powinna być pożyteczna, niezależna i odpowiedzialna, czyli taka która nie wymagałaby cały czas bezpośredniego nadzoru i kontroli przez kierownika, by zawierała obszar swobodnego działania, by pozwalała na samodzielne wykonywanie pewnych zadań i funkcji.

Przeczytaj również: Motywowanie należy zacząć od siebie

4. Praca powinna być obiektywnie, rzetelnie i zgodnie z kwalifikacjami opłacana, a preferowane przez kierownictwo zachowania, zwłaszcza w stosunku do klientów i innych interesariuszy zewnętrznych organizacji powinny być premiowane.

5. Praca powinna dawać poczucie komfortu, wygody i łatwości dostępu do wszystkich niezbędnych narzędzi i środków działania.

6. Praca powinna być przydatnym elementem wykonywanych całości. Inaczej mówiąc, pracownik powinien mieć poczucie, że wykonywana przez niego praca jest potrzebna i niezbędna do stworzenia całego, gotowego produktu czy kompleksowej usługi.

7. Praca powinna łączyć interesy indywidualne pracowników z dążeniami i strategią przedsiębiorstwa.

Polecamy serwis Szkolenia

8. Praca powinna stanowić kolejny etap kariery pracownika i dawać mu szanse na awans zawodowy: menedżerski bądź specjalistyczny w zależności od wykonywanego zawodu.

9. Praca powinna dawać szanse rozwoju zawodowego, pozyskiwania wiedzy i umiejętności koniecznych do perfekcyjnego wykonywania zadań i obowiązków.

Fragment pochodzi z książki „Zarządzanie. Kanony i trendy” Mieczysława Morawskiego, Jerzego Niemczyka, Kazimierza Perechudy, Ewy Stańczyk-Hugiet (Wydawnictwo C.H. Beck, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Praca powinna być obiektywnie, rzetelnie i zgodnie z kwalifikacjami opłacana, a preferowane przez kierownictwo zachowania, zwłaszcza w stosunku do klientów i innych interesariuszy zewnętrznych organizacji powinny być premiowane.
Praca powinna być obiektywnie, rzetelnie i zgodnie z kwalifikacjami opłacana, a preferowane przez kierownictwo zachowania, zwłaszcza w stosunku do klientów i innych interesariuszy zewnętrznych organizacji powinny być premiowane.

e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej276.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK