| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Motywowanie > Jakie jest 9 podstawowych warunków motywującej pracy?

Jakie jest 9 podstawowych warunków motywującej pracy?

Gdy przyjmiemy, że nasi pracownicy są kreatywni, zorientowani na osiągnięcia i sukces zawodowy, to nie możemy przydzielać im pracy ogłupiającej, poniżej możliwości, opartej na rutynie. Praca musi motywować do wysiłku intelektualnego i zaangażowania emocjonalnego, dlatego powinna spełniać wymienione niżej warunki.

1. Praca powinna dawać poczucie realizacji rzeczy i spraw ważnych z punktu widzenia wartości ogólnoludzkich, zawierać pierwiastek szlachetności intencji i zamierzeń w zakresie dobra publicznego: np. postęp w leczeniu chorób cywilizacyjnych, redukcja stref biedy i niedostatku, ułatwienie dostępu do edukacji itd.

2. Praca musi być sensowna i interesująca, stwarzać możliwości wykorzystania posiadanych kwalifikacji, ale również kształtować warunki ich podwyższania, stałego doskonalenia na zasadzie life long learning.

3. Praca powinna być pożyteczna, niezależna i odpowiedzialna, czyli taka która nie wymagałaby cały czas bezpośredniego nadzoru i kontroli przez kierownika, by zawierała obszar swobodnego działania, by pozwalała na samodzielne wykonywanie pewnych zadań i funkcji.

Przeczytaj również: Motywowanie należy zacząć od siebie

4. Praca powinna być obiektywnie, rzetelnie i zgodnie z kwalifikacjami opłacana, a preferowane przez kierownictwo zachowania, zwłaszcza w stosunku do klientów i innych interesariuszy zewnętrznych organizacji powinny być premiowane.

5. Praca powinna dawać poczucie komfortu, wygody i łatwości dostępu do wszystkich niezbędnych narzędzi i środków działania.

6. Praca powinna być przydatnym elementem wykonywanych całości. Inaczej mówiąc, pracownik powinien mieć poczucie, że wykonywana przez niego praca jest potrzebna i niezbędna do stworzenia całego, gotowego produktu czy kompleksowej usługi.

7. Praca powinna łączyć interesy indywidualne pracowników z dążeniami i strategią przedsiębiorstwa.

Polecamy serwis Szkolenia

8. Praca powinna stanowić kolejny etap kariery pracownika i dawać mu szanse na awans zawodowy: menedżerski bądź specjalistyczny w zależności od wykonywanego zawodu.

9. Praca powinna dawać szanse rozwoju zawodowego, pozyskiwania wiedzy i umiejętności koniecznych do perfekcyjnego wykonywania zadań i obowiązków.

Fragment pochodzi z książki „Zarządzanie. Kanony i trendy” Mieczysława Morawskiego, Jerzego Niemczyka, Kazimierza Perechudy, Ewy Stańczyk-Hugiet (Wydawnictwo C.H. Beck, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Praca powinna być obiektywnie, rzetelnie i zgodnie z kwalifikacjami opłacana, a preferowane przez kierownictwo zachowania, zwłaszcza w stosunku do klientów i innych interesariuszy zewnętrznych organizacji powinny być premiowane.
Praca powinna być obiektywnie, rzetelnie i zgodnie z kwalifikacjami opłacana, a preferowane przez kierownictwo zachowania, zwłaszcza w stosunku do klientów i innych interesariuszy zewnętrznych organizacji powinny być premiowane.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK