REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zbudować zespół marzeń: dziesięć zasad

Kirill Bigai
Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online
Jak zbudować zespół marzeń: dziesięć zasad /Fot. Shutterstock.com
Jak zbudować zespół marzeń: dziesięć zasad /Fot. Shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Rekrutacja pracowników to dopiero połowa sukcesu. Najważniejsze to stworzyć zespół współpracujący ze sobą w absolutnej harmonii. Jak tego dokonać?

Zespoły osiągające swoje cele przy minimalnej kontroli administracyjnej wzbudzają zainteresowanie nie tylko wśród specjalistów HR, rekruterów, menedżerów, czy właścicieli przedsiębiorstw, ale również ogółu społeczeństwa. Dobry team zwykle kieruje się prostą zasadą pomagającą osiągnąć sukces: pracują jako jeden spójny mechanizm. Dokładnie ten „mały-wielki" szczegół jest w stanie znacząco zwielokrotnić skuteczność każdego pracownika. Problem w tym, że zespół taki jest niezwykle trudno zbudować. Wierzę jednak, że w życiu nie ma nic niemożliwego, a więc jak zbudować swój dream team?

REKLAMA

1. Włącz pasję

Zacznij od siebie. Musisz znaleźć w sobie pasję do ukochanego zajęcia. Nie tylko pobudzi Cię ona do ciągłego rozwoju, ale także pomoże przezwyciężać własne ograniczenia. Pasjonaci biegają w maratonach, podbijają górskie szczyty i zdobywają medale, ale co najważniejsze - uczucie to jest bardzo zaraźliwe. Tak, ty również możesz rozgrzać ludzi własnym entuzjazmem! Wkrótce sam zauważysz, jak zaczną dokonywać niemożliwego. Pamiętaj, udawanie tutaj nie zadziała: oszustwo szybko wyjdzie na jaw.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

2. Porzuć motywację

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W konwencjonalnym rozumieniu tego słowa, motywacja to próba przekonania kogoś, że istnieją powody lub czynniki, dla których powinien wykonać daną pracę. W rzeczywistości żadna sztuczna motywacja nie jest nikomu potrzebna. Czego Ci potrzeba, to inspiracja. Jeśli ludzie nie będą szczerze zainteresowani, nigdy nie dadzą z siebie wszystkiego, co najlepsze, nie rozwiną się zawodowo i nie będą w stanie pokonać swoich ograniczeń. Postaraj się wybierać do swojego zespołu osoby, które od początku rozumieją, dlaczego ich wysiłek jest niezbędny oraz jasno widzą swój cel. Pracownika posiadającego naturalną, prawdziwą motywację pozostaje tylko zainspirować do działania.

3. Ufaj swojemu zespołowi

Zbuduj grupę z ludzi, którym możesz zaufać. To pozwoli Ci na rozluźnienie kontroli. Dzięki większej swobodzie pracownicy będą w stanie stać się bardziej twórczy, a Ty uwolnisz swoje zasoby, które będziesz mógł poświęcić na poszukiwania nowych rozwiązań i możliwości.

Zobacz: Zakładam firmę

4. Bądź sprawiedliwy

Poczucie sprawiedliwego traktowania swojej pracy i osoby jest ważną potrzebą życiową każdego z nas. Pragnienie działania jest bardzo łatwo utracić, jeśli czujemy, że nie jesteśmy traktowani sprawiedliwie. Dlaczego się starać, jeśli nie otrzymujemy za to satysfakcjonującego wynagrodzenia? I nie chodzi tutaj tylko o wynagrodzenie pieniężne. Zdarza się, że szef drobiazgowo wylicza pracownikowi liczne braki osobiste. Jednak w dyskusji na temat pozytywnych wyników pracy chwali całą grupę zbiorowo. Wielu dyrektorom wydaje się, że tego rodzaju podejście pomaga zbudować ducha zespołu. Niestety, tak to nie działa. Zdecydowanie lepiej jest podziękować każdemu pracownikowi za jego osobisty wkład we wspólny sukces. Nie zapomnij też w podobny sposób dzielić się z zespołem odpowiedzialnością za wszelkie porażki.

5. Zostań trenerem emocjonalnym

Zainspirować kogoś podczas jednego spotkania jest niezwykle trudno. Pozytywne nastawienie trzeba trenować podobnie jak mięśnie na siłowni. Sekret tkwi w regularnych ćwiczeniach. Staraj się przydzielać pracownikom zadania będące odrobinę powyżej ich zdolności. Powiedz „ wierzę, że Ci się uda". Stopniowo dana osoba zacznie coraz bardziej w siebie wierzyć. Z entuzjazmem będzie podejmować się nawet najbardziej skomplikowanych zadań, a przede wszystkim przestanie tracić cenne zasoby na wymówki.

Zobacz: Zarządzanie

6. Zapraszaj i pytaj

Jeśli pracownik czuje, że jest nie tylko wykonawcą, ale i uczestnikiem procesu pracuje znacznie skuteczniej. Nie bądź strażnikiem i nie wydawaj rozkazów. Lepiej najpierw zapytać, jak Twój pracownik widzi rozwiązanie danego problemu.

Gdy osoba podejmuje decyzję, bierze na siebie odpowiedzialność. To sprawia, że sukces projektu jest w waszym wspólnym interesie. Pozwól pracownikom poczuć współudział na osobistym poziomie, nie rób z nich bezdusznych instrumentów bez własnego zdania.

7. Inwestuj w ludzi

REKLAMA

Rozwój zespołu powinien być Twoim najważniejszym celem. Ważne jest, aby wydzielić na niego odpowiednią ilość czasu, środków i uwagi. To pozwoli Twojemu pracownikowi czuć się cennym członkiem zespołu, a nie tylko tymczasowym wykonawcą, którego łatwo zastąpić.

Gotowość do inwestowania w rozwój pracowników daje kierownictwu więcej swobody. Jeśli grupa ma w zwyczaju podejmowanie ciągłych prób rozwoju, można obniżyć wymagania zawodowe dla osób chętnych do podjęcia pracy w firmie. Zamiast tego będziesz w stanie zwrócić większą uwagę na cechy osobiste potencjalnego kandydata: czy dobrze się z nim pracuje, czy jest zdeterminowany, aby osiągnąć sukces. Doświadczenie dowodzi, że znacznie łatwiej jest podszkolić niedoświadczonego pracownika niż z dnia na dzień zmienić charakter profesjonalisty.

Zobacz też: Finanse

8. Zauważaj osiągnięcia

Nie szczędź pracownikom pochwał. Jeśli osoba pomyślnie zakończyła projekt lub transakcję, warto to zauważyć. Dobry lider zawsze znajdzie powód, aby pochwalić swój zespół. Wyrazy uznania podtrzymują w ludziach poczucie własnej wartości. Niestety niektórzy menedżerzy podchodzą do sprawy od odwrotnej strony i krytykują pracowników, starając się ich w ten sposób zmotywować. Znacznie bardziej produktywnie jest ich inspirować, komplementy są zawsze w stanie zdziałać o wiele więcej niż krytyka.

Nawet w początkowych fazach pracy warto doszukać się drobnych osiągnięć, pośrednich sukcesów czy małego postępu. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto chwalić zespół. Wyrażając swoją wdzięczność, nie tylko obdarzasz grupę pozytywną energią, ale również przypominasz o realizacji celów. To także inspiruje.

9. Dziel się swoimi planami i celami

REKLAMA

Warto mówić o planach tak często i szczegółowo, jak to tylko możliwe. Staraj się wyjaśnić, co chcesz osiągnąć i w jaki sposób poprowadzić zespół do celu. Takie zachowanie przynosi więcej korzyści niż drobiazgowe objaśnienia zadań.

Znajomość konkretnych celów pracy jest dla zespołu niezwykle inspirująca. Osoba jest w stanie wykonać nawet najbardziej skomplikowane zadanie, jeśli rozumie, do czego jest potrzebne i jakie rezultaty przyniesie.

Zobacz: Szkolenia

10. Daj więcej wolności

Choć brzmi to paradoksalnie, to im mniej kierownictwo kontroluje i ogranicza pracowników, tym więcej sukcesów odnoszą. Wymaganie od członków zespołu ścisłego przestrzegania instrukcji to marnotrawstwo zasobów. Lepiej sformułować jedynie główne zasady i credo firmy Kolejno już każdy z pracowników sam powinien zdecydować, jak wykonać zadanie przy minimalnych nakładach czasu i wysiłku.

Praca w inspirującym zespole ma dla zmotywowanych pracowników wiele zalet. Ludzie pełni pasji są ukierunkowani na rozwiązywanie problemów, są oni dosłownie kopalnią pomysłów. Pracują szybciej, lepiej i przy tym wymagają minimalnej kontroli. To nie tylko pomaga poprawić jakość pracy zespołu, ale oprócz tego tworzy w miejscu pracy zdrową atmosferę, w której przyjemnie jest przebywać, co ostatecznie przynosi najlepsze wyniki.

Zobacz również: Prawo dla firm

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA