| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Outsourcing > Case study > Doradca podatkowy: wewnątrz firmy czy w outsoursie

Doradca podatkowy: wewnątrz firmy czy w outsoursie

Doradca podatkowy jest wolnym zawodem zaufania publicznego utworzonym na podstawie ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym. Usługi doradztwa podatkowego mogą być świadczone tylko i wyłącznie przez osoby, które zostały wpisane na listę doradców podatkowych.

Doradcy podatkowi mogą prowadzić praktykę indywidualną lub pracować w firmach doradczych zajmujących się doradztwem podatkowym. Należy pamiętać, że w świetle obecnie obowiązujących przepisów ustawy o doradztwie podatkowym, doradca podatkowy nie może świadczyć usług doradztwa podatkowego będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przez podmiot nie uprawniony do świadczenia tego rodzaju usług.

Zobacz: Jakie są korzyści z outsourcingu funkcji szkoleniowej? część I

Niewątpliwie zatrudnienie przez taki podmiot doradcy podatkowego (oprócz obowiązku zawieszenia wpisu na listę przez zatrudnionego doradcę) oznacza stałe, bieżące wsparcie specjalisty dla działów księgowości i finansów, marketingu, handlu. Natomiast często trudno jest oczekiwać od jednej osoby znajomości wszystkich zagadnień podatkowych, podatki są bowiem bardzo szeroką i skomplikowaną dziedziną. Stąd firmy (spoza branży doradztwa podatkowego) decydujące się na zatrudnienie doradcy na stałe muszą się liczyć z koniecznością nieustannego doszkalania go z różnych dziedzin a także z koniecznością posiłkowania się doradcami zewnętrznymi o wąskich specjalizacjach. Ważne jest również to, że doradca zatrudniony na podstawie umowy o pracę w podmiocie nieuprawnionym spoza branży doradztwa odpowiada za swoje działania (a wiec także i za wydane opinie podatkowe) jak pracownik, zgodnie z przepisami kodeksu pracy. Odpowiedzialność ta jest wówczas znacznie ograniczona, za wyjątkiem sytuacji umyślnego narażenia pracodawcy na szkodę.

Zobacz serwis: Relacje klient – dostawca w przypadku outsourcingu funkcji szkoleniowej

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK