| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Ubezpieczenia firmy > Co ze szkodą wyrządzoną przez prokurenta?

Co ze szkodą wyrządzoną przez prokurenta?

Przedsiębiorcy mogą występować w obrocie w różnych formach prawnych. Możliwe jest więc prowadzenie działalności gospodarczej zarówno przez przedsiębiorcę jednoosobowego, osobę prawną (np. spółkę kapitałową), jak też przez jednostkę nie posiadającą osobowości prawnej (np. spółkę partnerską). O ile jednak w przypadku przedsiębiorcy jednoosobowego, którym jest osoba fizyczna, kwestia odpowiedzialności za szkody jest jasna i klarowna, o tyle w przypadku innych form organizacyjno – prawnych nieco się komplikuje.

Przedsiębiorca jednoosobowy ponosi odpowiedzialność za nienależyte wykonanie lub niewykonanie zobowiązań osobiście (odpowiedzialność cywilna). Jeżeli więc np. przedsiębiorca Jan Kowalski, zobowiązany do wyprodukowania stu sztuk towaru, nie dostarczy ich kontrahentowi, ponosi wobec niego odpowiedzialność za szkodę i zobowiązany jest do odszkodowania.

Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne ponoszą odpowiedzialność za szkody nieco inaczej. W związku z faktem, że podmioty te działają w obrocie przez swoje organy lub prokurentów, odpowiedzialność cywilna osób zasiadających w organach jest odpowiedzialnością osobistą. Oznacza to, że np. w przypadku wyrządzenia przez członka zarządu spółki szkody osobie trzeciej, ów członek organu będzie ponosił odpowiedzialność.

Dowiedz się: Czym jest prokura?

Aby wyłączyć osobistą odpowiedzialność możliwe jest zawarcie przez osoby wchodzące w skład organów umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ma ono na celu zabezpieczenie interesów osób prawnych oraz ich samych przed odpowiedzialnością. Oprócz tego zabezpiecza także samych członków organów, którzy w związku z wykonywanymi czynnościami wyrządziliby szkodę osobie prawnej lub osobie trzeciej.

Towarzystwa ubezpieczeniowe udzielają obecnie takiej ochrony członkom organów, prokurentom oraz dyrektorom. Czas trwania umowy ubezpieczenia co do zasady powinien trwać przez czas wykonywania czynności powierzonych. Jest to jednak kwestia, którą należy uregulować w umowie ubezpieczenia. Oprócz tego w umowie należy zawrzeć również wysokość maksymalnej sumy, która w przypadku ewentualnej szkody może zostać wypłacona. Od wyżej wymienionych czynników będzie zależała wysokość składki.

Polecamy serwis: Umowy w firmie

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby wyłączyć osobistą odpowiedzialność prokurenta możliwe jest zawarcie przez osoby wchodzące w skład organów umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
Aby wyłączyć osobistą odpowiedzialność prokurenta możliwe jest zawarcie przez osoby wchodzące w skład organów umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Mieczkowska-Luto

Psycholog międzykulturowy, trener biznesu z 14-letnim doświadczeniem, licencjonowany trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, zastępca kierownika szkół trenerskich Ośrodka INTRA. Absolwentka Szkoły Warsztatu i Treningu Psychologicznego, Studium Treningu Interpersonalnego, Kursu Pomocy Psychologicznej, Akademii Analizy Transakcyjnej. Specjalizuje się w realizacji szkoleń m.in. z zakresu współpracy zespołowej, komunikacji, asertywności i efektywności osobistej i edukacji trenerów. Wykłada i prowadzi zajęcia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w zakresie podstaw treningu i warsztatu psychologicznego. . W pracy szkoleniowej korzysta ze sprawdzonych narzędzi diagnostycznych tj. D3TM (DISC Personality Assesment, TEAMS, VALUES). W zakresie tej metody jest jedną z trzech osób w Polsce mogących nadawać międzynarodowy certyfikat Certified Behavioral Consultant. Współautorka (z Agatą Kołodziejczyk-Stryjek) kursów w ramach Akademii Charaktery: Znajdź czas (poświęcony efektywności osobistej) oraz Własnym głosem (dotyczący autoprezentacji oraz radzenia sobie z nieśmiałością)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK