| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Ubezpieczenia firmy > Jak zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed niewłaściwie wykonanym zobowiązaniem?

Jak zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed niewłaściwie wykonanym zobowiązaniem?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, wykonując umówione zobowiązanie powinien dołożyć należytej staranności przy jego wykonywaniu. Oznacza to, że wykonanie powinno nastąpić zgodnie z wiedzą przedsiębiorcy, a także ze starannością wynikającą z zawodowego charakteru czynności.

Aby kontrahent był spokojny, co do właściwego wykonania zobowiązania, istnieje możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia należytego wykonania owego zobowiązania. Istotą tego typu ubezpieczenia jest gwarancja zapłaty na rzecz kontrahenta określonej kwoty pieniędzy (odszkodowania) w przypadku zaistnienia określonych zdarzeń (np. opóźnienia). Ubezpieczenie tego typu jest alternatywą dla kary umownej.

Przedsiębiorca zawierający taką umowę ubezpieczenia odnosi wiele korzyści. Po pierwsze nie musi „zamrozić” własnych pieniędzy na zapłatę kary umownej. Po drugie zwiększa swoją wiarygodność na rynku, jako partner, który zabezpiecza interesy swoich kontrahentów. A to w dzisiejszych czasach jest bardzo pożądane.

Umowa ubezpieczenia powinna określać dokładnie na jakie zdarzenia towarzystwo udziela ochrony. Należy jak najprecyzyjniej określić ewentualne scenariusze, aby ustrzec się sytuacji, w której towarzystwo nie wypłaci odszkodowania z powodu nieuregulowania zaistniałej sytuacji w umowie ubezpieczenia.

Przeczytaj także: Odpowiedzialność organizatora imprezy masowej - porada

Należy pamiętać, że jak przy każdym ubezpieczeniu, konieczne jest płacenie składki. Składka będzie zależała od dwóch kwestii:
1. wysokości sumy gwarantowanej, czyli wypłaconego kontrahentowi ubezpieczenia,
2. okresu, na który towarzystwo ubezpieczeniowe udziela ochrony ubezpieczeniowej.

Przed zawarciem umowy towarzystwo może żądać przedstawienia przez przedsiębiorcę określonych dokumentów, określających kondycję przedsiębiorstwa. Ubezpieczyciel może odmówić ochrony ubezpieczeniowej przedsiębiorcy w nie najlepszej sytuacji finansowej, który nie daje zbyt dużych szans na wykonanie zawartych kontraktów. Wypłata ubezpieczenia następuje jeżeli kontrahent zawiadomi towarzystwo, że zobowiązanie nie zostało wykonane zgodnie z umową i przedstawi dowody. 

Polecamy serwis: Spółki

Przedsiębiorca produkujący i eksportujący śrubki zawarł umowę ubezpieczenia, która obejmuje ubezpieczenia na wypadek niewykonania umowy w postaci dostarczenia wadliwie wyprodukowanych śrubek, niedostarczenia ich na czas oraz dostarczenia ich w nieodpowiedniej liczbie. Jeżeli więc przedsiębiorca dostarczy kontrahentowi 2 miliony śrubek, zamiast 3, a oprócz tego z 2 – tygodniowym opóźnieniem, kontrahent śmiało może żądać wypłaty odszkodowania.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK