| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Ubezpieczenia firmy > Czy warto starać się o odszkodowanie?

Czy warto starać się o odszkodowanie?

Prowadzenie firmy to nie tylko samo jej wykonywanie, ale także sytuacje w których przedsiębiorca może wyrządzić szkodę, lub szkoda owa może być wyrządzona jemu. W takiej sytuacji konieczne jest jej naprawienie, które najczęściej ma postać odszkodowania. Zdarza się, że podmioty nie wnoszą o odszkodowanie, bo nie wiedzą jak to zrobić, bądź uważają, że go nie uzyskają lub uzyskają w minimalnej wysokości. Czy rzeczywiście tak jest? Czym jest odszkodowanie i jak się o nie starać?

Odszkodowanie jest ekwiwalentem pieniężnym za wyrządzoną szkodę. Najczęściej jest to szkoda majątkowa. Dlatego też pierwszą ważną rzeczą jest niemylenie odszkodowania z zadośćuczynieniem, które jest rekompensatą za szkody niemajątkowe, takie jak np. uszkodzenie ciała.

Aby uzyskać odszkodowanie konieczne jest wcześniejsze ubezpieczenie. Przedsiębiorca ubezpieczyć może praktycznie wszystko. Pracowników, sprzęt, odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone innym, podróże służbowe oraz wiele innych. Firmy ubezpieczeniowe oferują naprawdę szeroki wachlarz możliwości.

Przeczytaj koniecznie: Kto odpowiada za zderzenie z dzikim zwierzęciem?

Aby uzyskać odszkodowanie konieczne jest zgłoszenie szkody. Firma ubezpieczająca przeprowadzi postępowanie, w którym określi dokładnie rodzaj szkody, jej wartość oraz wysokość odszkodowania. Istotą odszkodowania jest jego adekwatność do powstałej szkody, tzn. że powinno ono jak najlepiej odzwierciedlać wartość powstałej szkody. Oczywiście mogą zaistnieć sytuacje, w których wysokość odszkodowania zostanie pomniejszona, np. z powodu przyczynienia się poszkodowanego do jej powstania lub zaniechania działań, które zmniejszyłby szkodę.

Przedsiębiorca domagający się odszkodowania z powodu pożaru w swoim przedsiębiorstwie może mieć problem z jego uzyskaniem, jeżeli po wybuchu owego pożaru nie zawiadomił niezwłocznie właściwych służ.

Polecamy: Szkody osobowe OC

Dochodzenie odszkodowania nie jest procesem skomplikowanym, choć wymaga pewnej znajomości przepisów oraz procedur, które prowadzą do jego uzyskania. Oczywiście możliwe jest powierzenie prowadzenia sprawy dochodzenia odszkodowania profesjonalnej firmie, która zajmie się wszelkimi kwestiami. Jest to jednak działalność odpłatna. Tego typu przedsiębiorcy pobierają najczęściej określony procent odszkodowania. Jeżeli jednak nie mamy czasu lub nie umiemy zająć się uzyskanie odszkodowania, warto polecić to profesjonalistom. Im również zależy na wysokim odszkodowaniu, z racji popieranej prowizji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK