| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Ubezpieczenia firmy > Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez organ osoby prawnej?

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez organ osoby prawnej?

Jeżeli szkoda została wyrządzona przez czyn niedozwolony (szkoda nie ma związku z zawartą między stronami umową) można żądać odszkodowania od osoby, na której zgodnie z ustawą ciąży obowiązek naprawienia szkody. Przepisy Kodeksu cywilnego w sposób szczególny określają kto w określonych okolicznościach jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzona przez czyn niedozwolony. Kto będzie ponosił taką odpowiedzialność w przypadku wyrządzenia szkody przez osobę prawną?

Zgodnie z art. 416 Kodeksu cywilnego osoba prawna jest obowiązana do naprawienia szkody wyrządzonej z winy jej organu. W miejscu tym należy wskazać, iż zgodnie z art. 38 Kodeksu cywilnego osoba prawna działa przez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie i w opartym na niej statucie. Istotne jednak jest to, że to nie organ osoby prawnej jest podmiotem stosunków prawnych, w których działa w imieniu osoby prawnej, a reprezentowana przez niego osoba prawna. Innymi słowy to działanie organu traktuje się jako działanie osoby prawnej.

Zgodnie z art. 331 § 1 Kodeksu cywilnego do jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych. Wobec powyższego w przypadku szkody wyrządzonej przez jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, a którym ustawa przyznaje zdolność prawną przepis powyższy należy stosować odpowiednio – w przypadku gdy jednostka taka została wyposażona w odpowiednik organu osoby prawnej (np. zarząd w spółce partnerskiej).

Powyższa reguła nie będzie miała zastosowania jeżeli ustawodawca określił odrębnymi przepisami zasady odpowiedzialności deliktowej. Będzie to w szczególności dotyczyło przypadków ponoszenia odpowiedzialności przez Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego.

Zobacz także: Zasada ryzyka a odszkodowanie

Kiedy osoba prawna będzie ponosić odpowiedzialność?

Odpowiedzialność osoby prawnej za szkodę wyrządzoną z winny jej organu jest możliwa w przypadku gdy osoba, która sprawowała funkcję organu dopuściła się czynu niedozwolonego. W każdym przypadku chodzi tu o działanie osoby fizycznej wchodzącej w skład organu kolegialnego bądź jednoosobowego, która podjęła działanie pozostające w kompetencji tego organu. Jakie zdarzenia i działania mogą wyrządzić szkodę:

  • każda czynność faktyczna lub prawna jak choćby decyzja, wykonywana przez inne osoby pozostające w strukturze organizacyjne,
  • czynność, która została podjęta w ramach kompetencji organu,
  • w przypadku jeżeli organowi (lub działaniu bezprawnemu i zawinionemu choćby jednego z członków wieloosobowego organu przesądza o uznaniu win) można przypisać winę.

Polecamy serwis: Spółki

Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 7 maja 2008 r. I ACa 199/08 nie będzie odpowiedzialny za szkodę niemajątkową dyrektor oddziału banku, gdyż nie jest on organem osoby prawnej, o którym mowa w art. 38 Kodeksu cywilnego, a jedynie pracownikiem.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK